آفت های مطالعه

بازگشت به نوشته‌ها

آفت های مطالعه

چیکار کنیم تا آفت های مطالعه درمان بشوند؟

با نام و یاد خدا سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیز کنکوریمون، قصد دارم براتون در مورد آفت های مطالعه یکسری توضیحاتی رو ارائه بدم. اما این آفت های مطالعه چه معنایی دارند؟ یعنی اونطور که باید نمیتونید درس بخونید و مطالعتون هم مفید در نمیاد. یکسری عادت های غلط که همیشه تکرارشون می کردین و همیشه هم آزارتون میداد ولی نمی تونستید ترکش کنید و البته که با این گونه عادات زمان زیادی هم باید سر کنید تا یک مطلب رو بتونید با دقت بخونید. اما باید یاد بگیرید و تمرین کنید که ترکشون کنید چون برای کنکور تک تک دقیقه ها طلایی محسوب میشن پس زمانی برای اشتباه کردن باقی نمی مونه. پس شمایی که قصد دارید به رشته های تاپ برسید، شمایی که همه هدفتون شده رسیدن به رشته مورد علاقتون سعی کنید به بهترین نحو از زمان هایی که دارید استفاده کنید.

اما اصلا این آفت های مطالعه چیا هستن؟

download 2 2 - آفت های مطالعه

الف) بلندخوانی:

خیلی از افراد عادت دارند برای اینکه مطالب رو بهتر متوجه بشوند با صدای بالا شروع به خواندن می کنند یا حتی برخی از افراد به خاطر این که سرو صدای زیاد محیط باعث نشه حواسشون پرت بشه با صدای بلند درس می خونند. اما این روش ایراد هایی هم دارد.

  1. روش بلند خوانی با حرکت مداوم ماهیچه های زبان، فک و حنجره همراه است و پس از یک ساعت باعث خستگی می شود و ممکن است براتون سردرد هم به ارمغان بیاورد و هم چنین زمان مفید مطالعه شما را کاهش می دهد.
  2. البته که بلندخوانی نیاز به مکان خاصی داره، نمی تونید در هر مکانی و در کنار دیگران از این روش استفاده کنید چون باعث آزار دیگران می شود پس بلندخوانی مکان و زمان شما رو محدود می کند.
  • بلندخوانی به علت ایجاد سروصدا، باعث برانگیختگی و تحریک اعصاب و خستگی خواننده می شود.
مطالب مرتبط  ۱۲ تکنیک برای مطالعه شیمی کنکور

حالا چطور میشه این عادت رو ترک داد؟ با مطالعه در کتابخانه می تونید صامت خوانی رو تمرین کنید یا حتی زمانی که همه افراد منزل در خواب هستند به مطالعه بپردازید تا هم از سروصدا در امان باشید و هم صامت خوانی کنید تا باعث بیدار شدن بقیه نشوید.

ب) مطالعه حین راه رفتن:

بعضی از داوطلبان عادت دارند که برای اینکه بتونن درس رو به خوبی متوجه شن حین درس خواندن شروع به راه رفتن می کنند. اما بشنوید از ایرادهای این روش خواندن:

  1. مطالعه طولانی همزمان با راه رفتن باعث خستگی و کاهش زمان مفید مطالعه و بازدهی شما می شود.
  2. هنگام راه رفتن فکر شما ناخودآگاه متوجه آن است که پای شما به چیزی گیر نکند، کی دور بزنید و برگردید و… همه این ها تمرکز و یادگیری را کاهش می دهد.

چیکار کنید این عادت از سرتون بیفته؟  برای برطرف کردن این مشکل بهتره تا مدتی از حالت های مختلف برای خواندن مانند نشستن و پشت میز درس خواندن و نوشتن و یادداشت برداری که نیاز مبرم به نشستن داره استفاده کنید.

ج) برگشت به عقب

کلمات و عبارت های کتاب درسی معمولا با نظم خاصی نوشته می شه که مفاهیم رو زنجیروار و به دنبال هم بیان می کنه. وقتی که خواندن شما همراه با درک نباشه و فکر کردن شما روی مطلب پس از خواندن انجام بشه، اتفاق ساده ای روی میده. وقتی که به سطر بعدی می رسید، مغز شما ناخودآگاه فرمان می ده که چیزی عایدش نشه و چشم شما برای درک سطر قبل به عقب می ره ولی معمولا سطر قبلی رو کامل نمی خونید و به وسط جمله قبل نگاهی می کنید به این ترتیب نظم نوشتاری مطلب در ذهن شما به هم می ریزه و مطالب با آهنگی روان به حافظه شما منتقل نمی شن و دچار آشفتگی می شوددر این حالت شما دچار دوباره خوانی میشید.

مطالب مرتبط  تشکیل کمیسیون بررسی سهمیه های مختلف کنکور

از ایراداش اینه که این روش باعث کاهش یادگیری عمیق، تکرار نابه جا، کاهش سرعت و پیشرفت مطالعه شما می شود.

البته اینم بگم که در بسیاری از موارد لازمه که برای یادگیری کامل مطلبی دوباره خونده بشه ولی گاهی این کار به صورت یک عادت غیر ضروری درمیاد.

اما این مشکل رو چجوری حلش کنید؟ تا به نتیجه دلخواهتون تو کنکور برسید؟ برای برطرف کردن این عادت یک صفحه کاغذ سفید بردارید روی کتاب خود قرار بدید و از بالا به پایین یا راست به چپ آن را حرکت بدید و به سرعت خطوط خوانده شده رو بپوشونید.

[جهت ارتباط با تیم مشاوره ای موسسه حرف آخر با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

 

آفت های مطالعهReviewed by خانم قمری on Oct 15Rating: 5.0اگر دچار عادت های غلط مطالعه ای یا همون آفت های مطالعه هستی بهت پیشنهاد میکنم متن رو بخونی چون یاد میگیری که چجوری این عادت ها رو ترکشون کنی.
بازگشت به نوشته‌ها