عوامل اضطراب زا و پیشگیری از بروز آن

بازگشت به نوشته‌ها

عوامل اضطراب زا و پیشگیری از بروز آن

چه عواملی باعث اضطراب می شوند و چگونه می توان با آن ها مقابله کرد؟

سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیز کنکوری، یکی از عواملی که مانع پیشرفت شما عزیزان در درس خوندن میشه اضطراب هستش. قصد دارم یکسری توضیحات در این باره در اختیار شما قرار بدم.

عوامل اضطراب زا

عوامل زیادی می توانند باعث اضطراب شوند. این عوامل در دو گروه طبقه بندی می شوند:

۱٫عوامل درونی:

  • بعضی از رفتارها و عادت های نادرست ما، خود زمینه ساز اضطراب است.از جمله عادات بد ما در درس خواندن. مانند: وقتی که در شب های امتحان فشرده خوانی می کنیم یا بدون برنامه مطالعه داریم. این شکل از درس خواندن هیچ اطمینانی را در ما ایجاد نمی کند و همواره نگران نتیجه آن خواهیم بود. طبیعی است که این نوع عملکردها اضطراب زا هستند.
  • بچه هایی که سابقه اضطراب دارند و برای امتحانات عادی مدرسه نیز دچار دلشوره می شوند، طبیعتا در مواجهه با آزمون کنکور اضطراب بیشتری خواهند داشت.
  • افرادی که خودباوری پایینی دارند و خود را دست کم می گیرند، دائم منتظر قضاوت دیگران هستند. آن ها نگران هستند که مبادا اشتباه یا شکست شان باعث سرزنش و تذکر دیگران شود. این گروه بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به اضطراب قرار دارند.
  1. عوامل بیرونی:

خانواده، برخی معلمان، بعضی از مدارس و هم چنین جامعه مهم ترین عواملی هستند که می توانند باعث بروز فشار و اضطراب در دانش آموزان و داوطلبان شوند. تجربه ثابت کرده که دانش آموزان در بدو ورودشان به مدرسه اضطراب دارند اما رفتار و صحبت های برخی معلمان باعث می شود همین دانش آموزان اضطرابی شوند.

images 1 - عوامل اضطراب زا و پیشگیری از بروز آن

اما چگونه از بروز اضطراب پیشگیری کنیم؟

ساعت بیولوژیکی بدنتان را میزان کنید:
این کار به آسانی قابل اجراست . برای میزان کردن ساعت بیولوژیکی بدنتان زندگی خود را قانونمند کنید هر روز سر ساعت معینی بخوابید و برخیزید . اگر پس از گذشت چهل و پنج دقیقه بعد از رفتن به بستر به خواب نرفتید مطالعه کنید و یا خود را با کاری سرگرم کنید ، عاقبت خسته می شوید و به خواب می روید . اگر در کاری که همیشه به صورت قانونمند انجام میدهید تغییری صورت دادید، ساعت بیولوژیکی بدنتان با نیازمندی های کاری شما جور نخواهد بود بدن شما تقریباً سه هفته وقت نیاز دارد که با برنامه جدید تطبیق پیدا کند. اگر بیش از حد استرس دارید سعی کنید از تغییر دادن همزمان چند کار خودداری کنید و یا راه های دیگری را برای غلبه بر استرس در پیش بگیرید.
زیر بار تعهد سنگین اجتماعی (خارج از توان خود) نروید:
این بدین معناست که یادگیری با هر کار اجتماعی که ممکن است بر استرس شما بیفزاید مخالفت کنید مثلاٌ اجازه بدهید امسال فرد دیگری در مورد تعطیلات برنامه ریزی کند. سعی کنید به جای این که تمام مسئولیت را به عهده بگیرید از تعطیلات لذت ببرید . شما حق دارید که به احتیاجات خود توجه کنید و اجازه ندهید که دیگران در زندگی شما دخالت کنند.

مقایسه نکنید

مطالب مرتبط  پیشتاز کنکور سراسری در گیلان
از مقایسه کردن خود با دیگران خودداری کنید.  بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رقیب شما در کنکور سراسری فقط و فقط خودتان هستید و به هیچ عنوان نباید خودتان را با رقبای خود مقایسه کنید چرا که فقط باعث هدر رفتن وقت و افزایش استرس و اضطراب شما می‌شود.
ورزش کنید:
نه تنها ورزش بر احساس سلامتی می افزاید بلکه به شما انرژی می دهد تا بر روزهای پر استرس غلبه کنید . اختصاص ساعاتی در هفته برای ورزش روزانه در زندگی تان ضروری است. ورزش استرس را کاهش می دهد و به شما اجازه می دهد که کارهای روزمره تان را بهتر انجام دهید.

چیزی را که آرام‌تان می‌کند پیدا کنید

بعضی کارها هستند مثل آب روی آتیشند! زمانی که از استرس مغزتان قفل کرده بهتر است کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید و آرامتان می‌کند. ممکن است به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش بدهید یا خوراکی مورد علاقه‌تان را بخورید، یادتان باشد حتما فعالیتی انجام دهید که واقعا این امکان را به شما بدهد تا برای مدت کوتاهی از فکر و هوای کنکور و امتحان فاصله بگیرید. با این کار وقتی دوباره مطالعه و درس خواندن را شروع کنید، نه تنها یک ساعت از وقت‌تان را تلف نکرده‌اید بلکه انرژی کسب کرده و آماده‌اید تا با کتاب‌ها و جزوه‌های‌تان دست و پنجه نرم کنید.

جهت ارتباط با تیم مشاوره ای موسسه حرف آخر با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

 

 

عوامل اضطراب زا و پیشگیری از بروز آنReviewed by خانم قمری on Oct 3Rating: 5.0اگر دچار اضطراب می شوید و نمی دانید که چطور آن را کنترل کنید پیشنهاد می شود که متن را بخوانید چرا که در جلوگیری از آن مهارت پیدا خواهید کرد.
بازگشت به نوشته‌ها