راه های افزایش حافظه در مطالعه برای کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

راه های افزایش حافظه در مطالعه برای کنکور

چه راهکارهایی برای افزایش حافظه در پیش بگیرم؟

با نام و یاد خدا سلام به دوستان عزیز کنکوری، حتما خیلی از شما عزیزان از اینکه مطالب توی حافظتون ثبت نمیشه گله دارید و می گید که مطالب رو کامل می خونم ولی باز یادم میره و میترسین کنکور رو خراب کنین. خب بنده واستون می گم که چه راه هایی رو در پیش بگیرید که باعث افزایش حافظه شما بشه. البته که فراموش نکنید اگه هر راهکاری رو پیش ببرید ولی تمرین و تکرار و مرور نداشته باشید به هیچ نتیجه ای نمیرسید و دوباره برمی گردید سر جای اولتون. پس مهم ترین رکن ثبت شدن اطلاعات در ذهنتون و به اصطلاح برای اینکه مطالب ملکه ذهنتون بشه مرور و تمرین و تکراره.

br - راه های افزایش حافظه در مطالعه برای کنکور

اما چه راه هایی باعث افزایش حافظه میشه؟

۱٫برای افزایش قدرت حافظه باید دقت و تمرکز حواس خودتون رو بالا ببرید. به طور مثال: اگر مطلبی رو چندین بار خوندید و ندونید که چه نکاتی از اون رو میخواهید برداشت کنید و روی آن ها دقت نداشته باشید، اون مطالب به ذهنتون منتقل نمیشه.

  1. درس خوندن همراه با اضطراب و استرس یا ترس از داشتن نمره بد یا ترس از دبیر باعث میشه یادگیری سرکوب و حافظه ناتوان بشه.

  2. مطالب رو تا جایی که ممکنه به صورت خلاصه، رمز شده و طبقه بندی شده به خاطر بسپارید تا بهتر توی حافظتون ثبت بشه.

  3. مطالبی رو که در شروع و پایان مطالعه می خونید در حافظه بهتر باقی می مونند و احتمال فراموشی مطالب میانی بیشتر هستش. مطالب میانی نیاز به مرور بیشتر دارند بهتره که زمان مطالعه هر مبحث رو بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه تنظیم کنید تا حجم مطالب میانی کمتر بشه. البته این رو هم فراموش نکنید که بعد یک ساعت و نیم الی دو ساعت باید یک ربع استراحت داشته باشید تا کارایی حافظه شما مجددا افزایش پیدا کنه.

  4. فاصله خوندن یک درس و انجام تمرینات اون رو رعایت کنید. فاصله دادن بین تمرین یک موضوع و خوندن آن، به ماهیت درس، میزان علاقه و نیز وقتی که در اختیار دارید ارتباط داره. هرچه مطالب جالب تر باشه باید فاصله خوندن مطالب و تمرین رو کمتر کنید. در دروس حفظ کردنی که مشکل اصلی فرار بودن اون هستش تمرین رو با یک فاصله زمانی از خوندن انجام بدید تا مطالب فرار مشخص بشوند و بتونید بعدا اون ها رو تکرار کنید. اگر درس دین و زندگی رو بخونید و بلافاصله تست حل کنید نمره شما بالا خواهد بود ولی با این کارنمی تونید قسمت های فرار رو بشناسید در نتیجه ضعف های شما در این درس پنهان خواهند ماند.

  5. دو مطلب مشابه مثل ادبیات و عربی رو با فاصله زمانی و تاخیر از یکدیگر بخونید تا در یادگیری و حافظه شما تاثیر منفی نداشته باشند.

  6. سلامت عمومی بدن در کارکرد حافظه موثر هست. بعضی بیماری ها مثل مشکلات غده تیروئید، افسردگی، صرع و… قدرت حافظه رو کاهش می دهند. بنابراین مراقب سلامتی خودتون باشید.

  7. برای داشتن یک حافظه خوب باید بدونید که چه مطالبی رو فراموش می کنید. بدترین حالت اون هستش که ندونید چه چیزی رو فراموش کردید. اگه می خواید با فراموشی مقابله کنید دائم در حال شناسایی و شکار نکات و مطالب فرار باشید.

  8. یکی دیگه از روش های به خاطر سپردن سوال و پرسش دیگران از شماست. از دیگران بخواید تا پرسش هایی رو که احتمالا پاسخ اون ها رو فراموش می کنید از شما بپرسند

خب اینم از عواملی که باعث میشه به افزایش حافظه دست پیدا کنید. یادتون باشه تک تمشون رو امتحان کنید تا بتونید به یک نتیجه خوب دست پیدا کنید.

مطالب مرتبط  مدرس ریاضی حرف آخر

جهت ارتباط با تیم مشاوره ای موسسه حرف آخر با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱
۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

راه های افزایش حافظه در مطالعه برای کنکورReviewed by خانم قمری on Oct 26Rating: 5.0اگه مطالب زود از یادت میره و باعث میشه از درس خوندن زده بشی این متن رو بخون چرا که راهکارهای افزایش حافظه رو بهت نشون میده.
بازگشت به نوشته‌ها