تغییر خود مولفه لازم برای موفقیت در سال سرنوشت ساز کنکور پس تنبلی ممنوع !!!

بازگشت به نوشته‌ها

تغییر خود مولفه لازم برای موفقیت در سال سرنوشت ساز کنکور پس تنبلی ممنوع !!!

برای تغییر خود, تنبلی ممنوع !!!

آنچه می تواند به یک سال تحصیلی مفهوم تازگی ببخشد، تصمیم ها و شیوه های نو است؛ اینکه امسال نگاهی تازه و به دور از پیش داوری ها و توجیه کردن ها، به خود داشته باشیم. امسال به جای اینکه با نق زدن و مشکلات را به گردن دیگران انداختن، خود را بی تقصیر و در شرایط موجود، بهترین جلوه دهیم، به دنبال تغییر خود و رفع حداقل یکی از نقص هایمان باشیم.

می دانم که خیلی از شما در دلتان مایلید که چنین اتفاقی بیفتد؛ اما نمی دانید که  برای تغییر خود باید چگونه شروع کنید و این تمایل تنها در حد آرزو باقی می ماند و متأسفانه جامه عمل به خود نمی پوشد.

AndroidOnlineNewsImage.aspx  - تغییر خود مولفه لازم برای موفقیت در سال سرنوشت ساز کنکور پس تنبلی ممنوع !!!
در اینجا راهکارهایی برای مبارزه با یکی از ویژگی های نامطلوب دانش آموزی، درس نخواندن یا تنبلی، ارائه می شود که می تواند تغییر خود و تغییر در شیوه و روش تلاش و در نهایت موفقیت شما به دنبال داشته باشد:

✔️ قدم اول، شناخت خود:

اولین راه برای تغییر خود, یک تغییر جدی و رسیدن به وضعیتی بهتر، شناخت خود است. بسیاری از ما شناخت دقیقی از خود نداریم و با خصوصیات اخلاقیمان به درستی آشنا نیستیم؛ برای مثال، برخی از ما نمی دانیم که تنبلی می کنیم و عادتمان شده است که کار امروز را به فردا موکول کنیم.

فکر می کنیم که مشکل از ما نیست؛ بلکه وظایفی بیش از توان و وقتمان به ما محول می کنند و در نتیجه نمی توانیم از عهده آن بر آییم یا تقصیر را گردن توان جسمی و هوشی خود می اندازیم و معتقدیم که اگر هم دیگران از ما موفق ترند، به خاطر تفاوتهای فردی در توانایی های فیزیکی و روحی است و اینکه برخی از افراد ذاتاً از ما قدرتمندتر هستند.

تفاوت های فردی:

شک نیست که افراد دارای توانایی ها و علایق متفاوتی هستند؛ اما بیایید کلاهمان را قاضی کنیم و ببینیم که چقدر از کوتاهی های ما به خاطر تنبلی یا «باری به هر جهت بودن » خودمان است. ببینیم که اگر هر روز میگوییم از فردا شروع خواهم کرد، و اگر اهل تقلب هستیم یا می خواهیم هر چیز را سهل و آسان به دست بیاوریم، به خاطر ویژگی های فردی ماست و نمی توان تغییری در این خصوصیات ایجادکرد یا به دنبال توجیه اشتباهاتمان هستیم؟

مطالب مرتبط  حفظ تعادل در روز های آخر

توجه ! توجه ! توجه !

که اگر می خواهید تغییر خود را داشته باشید، باید به دلیل یک نیاز شخصی باشد؛ برای مثال، اگر می خواهید که بیشتر درس بخوانید، باید دلیل انجام این کار، یک نیاز شخصی مثل پذیرش در رشته و دانشگاه ایده آل تان باشد. اگر این تغییر برای رضایت والدین یا اولیای مدرسه باشد، تحول شما زیاد دوام نمی آورد. ممکن است که چند روزی، تغییری در خود حس کنید، اما به زودی درم ییابید که خود را گول زده اید و رفتارتان به روز اول باز خواهد گشت…

✔️ به فکر تغییر یک خصوصیت باشید:

در این مرحله باید یکی از خصوصیات خود را انتخاب و روی آن تمرکز کنید؛ چون با تمرکز روی یک ویژگی خاص، بهتر و مفیدتر اقدام خواهید کرد. فراموش نکنیدکه برای کسب موفقیت در هر تغییری، باید ابتدا قدم های کوچک بردارید و کم کم  تغییرات مورد نظر خود را ایجاد کنید.

انجام تغییرات کوچک فعلی، باعث می شود که تغییرات بزرگتر آتی، راحت تر انجام پذیرد. خصوصیات اخلاقی دلخواه را دستچین کنید. باید دقیقاً بدانید که چه می خواهید و این طور نباشد که فقط با مشاهده فردی بگویید که «من می خواهم شبیه او باشم! »بلکه ببینید که دقیقاً چه خصوصیتی در او وجود دارد که تحسین شما را برم یانگیزد؛ به عنوان مثال، قابلیت او در حل کردن مسائل در شرایط دشوار، کوشا بودن و … تمام موارد را در یک دفترچه یادداشت کنید.

✔️ به خود زمان بدهید:

برای تغییر خود به خودتان زمان بدهید؛ زیرا تغییر شخصیت و خصوصیات رفتاری، یک شبه انجام نمی شود؛ به همین منظور، اهدافی کوچک و منطقی برای خودتان در نظر بگیرید؛ مثلاً برای رهایی از خصلت تنبلی، به خود بگویید که نباید بیش از پنجدقیقه در انجام کاری تعلل کنید.

مطالب مرتبط  چگونه با برنامه ریزی صحیح برای کنکور از زندگی لذت ببریم؟

اگر روی این تغییر تمرکز و بر سر خواسته تان.پافشاری کنید، به صورت کارآمد و مفید، شخصیت خود را تغییر خواهید داد؛ یعنی به تدریج در می یابید که کمتر تنبلی میکنید و در انجام کارها کوشاتر هستید. فراموش نکنید که تمام این مراحل باید مرحله به مرحله انجام شود. شما تصمیم گرفته اید که رفتارتان را عوض کنید؛ پس قبل از اینکه واقعاً تغییر کنید نیاز به زمان دارید؛ مثلاً ممکن است که شما تمام پاییز روی خودتان کار کنید تا در زمستان شخصیت جدیدی داشته باشید. به قول معروف: «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود »؛ پس اگرنتوانستید به سرعت خود را تغییر دهید، ناامید نشوید؛ چرا که همه ما برای بهتر شدن، به زمان احتیاج داریم.

✔️ به خود پاداش بدهید:

مولوی هشتصد سال پیش سروده است:

می رود کودک به مکتب پیچ پیچ/ چون ندید از مزد کار خویش هیچ

فرض کنیم که هدف شما از درس خواندن بیشتر، موفقیت در آزمون سراسری و کسب رتبه ای مطابق میلتان باشد. با اینکه هدف شما بسیار ارزشمند است، اما چون برای رسیدن به آن باید ماه های زیادی تلاش کنید و پاداش تلاشتان به زودی داده نمی شود، به قول معروف امکان دارد که در نیمه راه کم بیاورید؛ پس لازم است که اهداف کوتاه مدت و پاداش هایی مطابق با اهداف مورد نظر برای خود بیابید.

تقسیم کار به قطعات کوچکتر :

باید کار را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و از پاداش های فوری تری استفاده کنید؛ برای مثال، اگر علاقه مند به بازی های کامپیوتری یا تماشای تلویزیون هستید، در ابتدا برای هر دو ساعت درس خواندن، نیم ساعت از زمان خود را به بازی کامپیوتری.یا دیدن تلویزیون اختصاص دهید.

اگر می خواهید که یک فیلم یا سریال را تماشاکنید و نیاز به زمانی بیش از نیم ساعت دارید، بعد از هر دو ساعت مطالعه، در برگه ای ذکر کنید که نیم ساعت پاداش ذخیره دارید و بعد از مجموع این نیم ساعت ها برای تماشای یک سریال بهره ببرید.

مطالب مرتبط  مدارس 15 نفر اول کنکور

امکان دارد که علاقه شما، رفتن به گردش با دوستان یا دیدن یک بازی.فوتبال از نزدیک و مواردی مشابه آن باشد که زمان بیشتری را نیاز داشته باشید(گاه لازم است که نیمی از یک روز یا تمام یک روز تعطیل خود را به آن اختصاص دهید)؛ در این صورت، از پاداش رمزی استفاده کنید؛ یعنی جعبه ای را برای جمع کردن ساعت های پاداش خود تهیه کنید و با ذخیره کردن ساعت ها، زمان لازم را برای تفریح مورد علاقه تان از خودتان بخرید!

توجه داشته باشید که پاداش همیشه نباید زمانبر باشد. گاهی خوردن یک خوراکی مورد علاقه یا خریدن یک وسیله که به آن نیاز هم دارید، می تواند پاداش تلاش شما باشد.

توجه ! توجه ! توجه !

پاداش یا پاداش رمزی باید بلافاصله بعد از درس خواندن به دست بیاید و مقدار کاری که برای دستیابی به پاداش انجام می شود باید کم باشد و بتدریج افزایش پیدا کند؛ برای مثال، اگر می خواهید درسی را که دوست ندارید، بخوانید، به مرور به مقدار آن اضافه کنید و در ابتدا مطالعه یک فصل را در برنامه خود نگنجانید.مهم تر از همه اینکه، پاداش فقط در ازای کار تعیین شده باید داده شود؛ پس اگر تقلب کنید نمی توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی میتوانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

۰۲۱۶۶۵۶۶۶۲۳
۰۹۱۲۰۵۶۰۲۵۶

تغییر خود مولفه لازم برای موفقیت در سال سرنوشت ساز کنکور پس تنبلی ممنوع !!!Reviewed by مریم فرزی on Oct 9Rating: 5.0راهکار مقابله با ویژگی نامطلوب دانش آموزی، درس نخواندن و تنبلی را دراین مقاله بخوانید که تغییر خود و تغییر در شیوه تلاش ودرنهایت موفقیت را به دنبال دارد.
بازگشت به نوشته‌ها