برنامه ریزی اصولی , شرط اول قدم آن است که…, میخوای بدونی پس این مقاله جذاب و دنبال کن…

بازگشت به نوشته‌ها

برنامه ریزی اصولی , شرط اول قدم آن است که…, میخوای بدونی پس این مقاله جذاب و دنبال کن…

برنامه ریزی اصولی :

بیشتر مردم برای اغلب کارهایی که انجام میدهند، به دنبال یک برنامه ریزی اصولی هستند و به این ترتیب سعی مینمایند تا کاری را که در نظر دارند، به خوبی به پایان رسانند. از رفتن به یک مهمانی تا سفر، خرید یکی از لوازم منزل یا لپ تاپ و کامپیوتر و … گرفته تا کارهای کوچکتری مانند ورزش کردن و … همه نیاز به برنامه ریزی دارد.

مانند جنبه های مختلف زندگیمان، آمادگی برای کنکور نیز نیاز به برنامه ریزی اصولی دارد. برای اینکه شما عزیزان به عنوان داوطلب کنکوری بتوانید از تلاش خود، بهترین نتیجه را بگیرید باید یک برنامه ریزی درست و اصولی درسی برای آمادگی در آن داشته باشید.

این موضوع، آن قدر مهم است که حتی اگر تاکنون به این مهم مبادرت نکرده اید، بهتر است که این کار را خیلی زود انجام دهید.

1کنکوری - برنامه ریزی اصولی , شرط اول قدم آن است که..., میخوای بدونی پس این مقاله جذاب و دنبال کن...
آیا تا به حال با افراد موفق کنکوری برخورد داشته اید؟

حتمامتوجه شده اید که معجزه ای در کار نیست. موضوع فقط این است که افراد موفق کنکوری کسانی هستند که برای آمادگی در کنکور و نتیجه گیری بهتر از تلاششان، یک برنامه ریزی اصولی را فراموش نکرده اند؛ پس اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که تا به حال بدون برنامه ریزی درس میخوانده اید، وقتتان را هدر ندهید و بدون معطلی به انجام این کار بپردازید.

به یاد داشته باشید که اگر برنامه ریزی اصولی داشته باشید مثل این است که بخشی از راه موفقیت کنکوری را به خوبی به پایان رسانده اید. 

ممکن است که بسیاری از شما داوطلبان، مطالعه خود را با برنامه ریزی اصولی شروع کرده باشید و نیز عده ای نیز در میان شما عزیزان باشند که برنامه ریزیشان موفق و اصولی نبوده است یا بدون برنامه ریزی مطالعه کرده اند.

حال از خودتان می بپرسید که یک برنامه ریزی اصولی چگونه است و چه ویژگی هایی دارد؟

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که یکی از مهمترین تفاوتهای سالهای درسی شما با سال آمادگی برای کنکور، حجم مباحثی است که باید برای آزمون سراسری مطالعه یا مرور کنید.این حجم زیاد مباحث، به طور معمول سبب میشود تا داوطلبان کنکور، که عادت به مطالعه و برنامه ریزی برای این حجم ندارند، با مشکل مواجه شوند.

از مهمترین عوامل کنترل و غلبه بر این حجم زیاد، آن است که برنامه ریزی اصولی و دقیق داشته باشیم. برای اینکه همگی شما داوطلبان گرامی بتوانید این به بعد، از وقت و انرژی خود، بهترین استفاده را ببرید.

در این مقاله سعی میکنیم تا به یکی از مهمترین مسائل کنکوری ، یعنی داشتن برنامه ریزی اصولی در کنکور، بپردازیم.

برای اینکه برنامه ریزی اصولی داشته باشیم بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیریم:

۱- در برنامه ریزی درسی ویژگی هایتان را در نظر بگیرید:

توجه به ویژگی های فردی و درسی خودتان، مانند ساعات خواب و بیداری، غذا، استراحت، نقاط ضعف و قوت درسی و … کمک شایانی در شناخت شما از خود از نظر استعداد، توانایی ها و پشتکار و … مینماید.
این مسأله به شما کمک میکند تا برنامه ریزی آینده خودتان را بر پایه این شناخت استوار کرده و آن را واقع بینانه تر طرح ریزی کرده و اجرا کنید.

2 کنکوری 300x225 - برنامه ریزی اصولی , شرط اول قدم آن است که..., میخوای بدونی پس این مقاله جذاب و دنبال کن...
۲- انعطاف پذیری و پویایی بالا در برنامه ریزی:

یک برنامه ریزی اصولی و موفق ، آن برنامه ریزی است که انعطاف پذیری و پویایی بالایی داشته باشد؛ به این ترتیب که اگر شما نتوانستید درسی را در زمان مشخص شده بخوانید یا مشکلی برایتان پیش آمد که چند روز از برنامه ریزی عقب افتادید، به راحتی بتوانیداین مشکل را جبران کنید.

مثال اگر به علت بروز یک مشکل، شما نتوانستید چهار ساعت را از یک روز برنامه ریزی شده خود درس بخوانیـد، و این چهـار ساعت، شامــل یـک سـاعت و نیـم مطالعه عربـی و دو ساعت شیمی میشد، شما باید در یک برنامه ریزی اصولی برای خود تمهیداتی داشته باشید که هم دروس سخت و هم آسان را در کنار یکدیگر آورده و ساعت استراحت را نیز برای خودتان در نظر بگیرید؛

مثال برای اینکه این مشکل را جبران کنید، نگاهی به برنامه آن روز یا روزهای دیگر همان هفته انداخته و به جای یک یا دو درسی که مباحث بیشتری از آن را خوانده اید یا آمادگی بیشتری در آن دارید، این دو درس یا یکی از آنها را لحاظ کنید.

۳- واقع بینانه و قابل اجرا برنامه ریزی کنید:

در برنامه ریزی خود، واقعیت های جسمی، روحی و درسی خود را در نظر بگیرید.

برنامه ریزی درسی شما باید براساس نیازها و فعالیتهای روزانه تان تدوین شود.

شما هم مانند همه اطرافیانتان، نیاز به خوابیدن، خوردن، استراحت کردن، تماشای تلویزیون و …دارید؛ پس سعی کنید که برای انجام این کارها نیز وقتی را در برنامه ریزی خود در نظر بگیرید.

البته توجه داشته باشید که این نوع فعالیتها نباید وقت زیادی را از شما بگیرد و هر چه به ماه های آخر زمان آمادگی برای کنکور نزدیک میشوید باید از حجم فعالیت های  غیردرسیتان، مثال تماشای تلویزیون، کم کرده و به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.

مطالب مرتبط  چگونه با برنامه ریزی صحیح برای کنکور از زندگی لذت ببریم؟

 امسال برای شما سال سرنوشت سازی است!

بنابراین، زمان را با توجه کردن به مسائل بی اهمیت از دست ندهید؛ زیرا ساله ای بعد به اندازه کافی فرصت داریدکه به این امور(فعالیت های فوق برنامه)بیشتر بپردازید؛ از طرف دیگر باید به این موضوع نیز توجه کنید که نباید توانایی های خود را بیش از حد برجسته کنید؛

مثال با خود بگویید که “من چون داوطلب کنکور هستم، پس سعی میکنم که در شبانه روز چهار ساعت بخوابم و بقیه را درس بخوانم” ممکن است که در کوتاه مدت، این تصور شما مشکلی نیرو و توانتان را تحلیل میبرد و نه برایتان ایجاد نکند؛ اما در دراز مدت، این مسأله حتما تنها باعث موفقیتتان نخواهد شد، بلکه شما را از مطالعه نیز خسته خواهد کرد.

توجه داشته باشید که برنامه ریزی، بدون اجرای آن، باعث میشود تا شما در ادامه راه، برای استفاده از برنامه ریزی خود، دچار سرخوردگی شوید؛ زیرا برنامه غیر قابل اجرا، عملا از روی کاغذ فراتر نمیرود.
توصیه أکید ما به همه شما کنکوری های عزیز این است که با توجه با حوصله و دقت و در به اینکه تدوین این برنامه، وقت زیادی را از شما نمیگیرد، حتی در نظر گرفتن همه مطالبی که به آنها اشاره خواهیم کرد، نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

۴- نقش اصلی در برنامه ریزی کنکوری به عهده شماست:

در برخی از موارد دیده میشود که داوطلب، کار برنامه ریزی را به دیگران واگذار کرده یا از برنامه ریزی دیگر داوطلبان استفاده میکند.
یکی از بزرگترین معایبی که برنامه ریزی شما ممکن است داشته باشد همین است.
به خاطر داشته باشید که بهترین برنامه ریز درسی و کنکوری خودتان هستید زیرا این شما هستید که دقیقا از ساعات خواب و بیداری، استراحت، ضعفها و نقاط قوت درسی خود مطلع هستید و میتوانید با توجه به کل این موضوعات، یک برنامه درست بریزید.

محور برنامه ریزی خود شما هستید!

یعنی اینکه رقیب اصلی در این نوع برنامه ریزی نیز خودتان هستید؛ به گونه ای که شما در این نوع برنامه ریزی، هر هفته و هر روز سعی میکنید که با روز و هفته گذشته خود، چه از نظر کمیت مطالعه و چه از نظر کیفیت مطالعه، رقابت داشته باشید و نه با فرد و افراد دیگری، و به این ترتیب میتوانید نتیجه بسیار خوبی از تلاش خود بگیرید.

۵- به کیفیت در کنار کمیت دقت کنید:

یکی از اشکالاتی که در اکثر برنامه ریزی ها وجود دارد توجه بیش از اندازه به کمیت است. گرچه این موضوع مهم است که شما میزان و حجم مطالعه خود را بالا ببرید، اما نکته مهمتر این است که تا چه حد از آنچه را خوانده اید، یاد گرفته و میتوانید به خوبی از آن استفاده کنید؛ پس به جای اینکه در برنامه ریزی خود در دو ساعت مطالعه درس فیزیک، یک فصل را درنظر بگیرید، سعی کنید که یک یا دو مبحث از یک فصل را به خوبی یاد بگیرید. این موضوع باعث میشود تا شما با اعتماد به نفس بیشتر و روحیه بالاتری به ادامه کار بپردازید.

۶- چگونه برنامه ریزی اصولی انجام دهیم؟

با خود میگویید:”خوب با در نظر داشتن این مطالب، با توجه به مطالبی که گفتیم، حتما چگونه میتوانم برنامه ریزی کنم؟”
برای پرداختن به این کار و با عنایت به مطالب بالا، انجام چند گام اساسی و البته راحت لازم است که ما در زیر به آن اشاره میکنیم:

 

✔️گام اول در برنامه ریزی اصولی: برنامه کلی

برای اینکه یک برنامه ریزی کنکوری موفق داشته باشید، قبل از هر چیز باید یک دید کلی و بلند مدت از دوره آمادگی برای کنکور، از هم اکنون تا زمان برگزاری آزمون، داشته باشید؛ به این ترتیب که تصمیم بگیرید میخواهید چه مدتی را به مطالعه اولیه، چه مدتی را به مرور کلی، چه مدتی را به تستزنی نهایی و … اختصاص دهید.

برنامه کلی:

طرح ریزی فعالیت های شما تا زمان برگزاری آزمون سراسری است؛ البته نه به صورت جزئی، بلکه به صورت کلی و جامع؛ مثال به عنوان یک داوطلب کنکوری ، که وضعیت عادی دارد، شما تصمیم میگیرید که تا فرا رسیدن عید نوروز را به مطالعه اولیه و مرورهای آخر هفته اختصاص دهید، تا اول خرداد ماه به مرور نهایی و تست زنی تمرینی، و از اول خرداد ماه تا زمان برگزاری کنکور به تست زنی سرعتی بپردازید. اکنون با توجه به این تصمیم، شما میدانید که از خود و میتوانید بهتر و توانمندتر تصمیم بگیرید.

برنامه تان چه میخواهید و قطعا برای اینکه بتوانید دید بهتری از برنامه کلی خود داشته باشید، به پرسش های پایین با دقت پاسخ دهید و همه پاسخ ها را به طور خلاصه روی کاغذی یادداشت کنید و با توجه به آنها یک طرح کلی از زمان حال تا برگزاری آزمون سراسری را برای خودتان در نظر بگیرید.

طرح کلی از زمان حال تا برگزاری آزمون سراسری:

۱- تا کنکور چه مدت زمان دارید؟

مطالب مرتبط  اهمیت دروس عمومی در کنکور سراسری سال 98

۲- برای کنکور چه درس ها یا موضوعاتی باید مطالعه شود؟

۳- در طول هفته چند ساعت را برای مطالعه در نظر گرفته اید؟

۴- تاکنون چه میزان مطالعه کرده و چه درسهایی را خوانده و چه درسهایی را هنوز مطالعه نکردهاید؟

۵- برای مطالعه هر درس، چه مدت زمان لازم است؟

۶- با توجه به ضرایب درسها یا مشکل بودن یک درس یا تعداد مرورهای آن، چه میزان وقت مطالعه باید برای هر درس در نظر داشته باشید؟

۷- برای مرور و تست زنی همه مطالب، چه مدت زمان لازم است؟

زمان

زمانی را برای مرور نهایی و سعی کنید که در طرح ریزی این مرحله از کارتان، حتما تست زنی سرعتی و مشابه آزمون در نظر بگیرید؛ حتی اگر انجام این کار باعث شود تا شما نتوانید برخی از فصول بعضی از دروس یا برخی از دروس را اصلا مطالعه نکنید؛ زیرا این مطالب باید در ذهن شما تثبیت شوند تا زمان برگزاری کنکور بتوانید از آنها به خوبی استفاده کنید.

این گام از برنامه ریزی کنکوری ، که شاید بیشترین وقت را از شما بگیرد و البته مهمترین بخش برنامه ریزی نیز هست، فقط یک بار انجام میشود. در صورتی که تغییری در برنامه اساسی شما رخ ندهد، یک بار تدوین برنامه کافی است؛ بنابراین، برنامه یاد شده به شما میگوید که تا زمان برگزاری کنکور به طور کلی چه کارهایی را (با توجه به زمان انجام هر کدام) باید انجام دهید؛ در واقع، یک چشم انداز کلی از مطالعه و آمادگی شما برای شرکت در کنکور را مجسم میسازد.

 

✔️گام دوم در برنامه ریزی اصولی: تدوین برنامه هفتگی و روزانه

هنگامی که طرح ریزی برنامه کلی خود را به پایان رساندید، تدوین برنامه هفتگی و روزانه آغاز میشود. تدوین برنامه هفتگی، بر اساس برنامه کلی و با توجه به اهمیت دروس، نقاط قوت و ضعف شما در هر درس، میزان ساعاتی که میتوانید مطالعه کنید و مواردی از این قبیل صورت میپذیرد.

تهیه برنامه مناسب هفتگی برای اولین بار، بدون خطا و اشتباه نخواهد بود و شاید در اجرای آن با مشکلاتی روبرو شوید؛ ولی در مراحل بعدی میتوانید ایرادهای آن را برطرف کرده و برای هفته های آینده، یک برنامه ریزی دقیق و واقعی انجام دهید. برای تهیه و تدوین برنامه هفتگی و روزانه، به مراحل و نکات زیر دقت کنید:

۱_ واحد مطالعه خودتان را تعیین کنید:

واحد مطالعه، زمانی است که در آن بهترین و بیشترین کارایی را برای انجام ممطالعه را دارا هستید؛ مثال شما از جمله داوطلبانی هستید که ساعت پنج صبح از خواب بیدار میشوید و ساعتی از عصر را به خواب روزانه اختصاص میدهید و شبها نیزمطالعه میکنید، اما حتما ساعت ده میخوابید. با توجه به چنین شرایطی شما باید واحد هفتگی و روزانه مطالعاتی خود را مشخص سازید.

دقت داشته باشید که واحد مطالعه هر فرد، مختص خود اوست و  همان گونه که قبلا هم اشاره کردیم شما نمیتوانید از برنامه شخص دیگری استفاده کنید.

۲- جدول برنامه هفتگی را با توجه به واحد مطالعه خودتان پر کنید:

به اهمیت هر درس در رشته تحصیلی خودتان و میزان اطلاعات خود در این مورد، حتما آمادگی خود در آن درس توجه کنید: نه برای یک درس، بیش از حد ممکن، و نه برای یک درس، کمتر از آنچه که الزم است، وقت بگذارید.

۳- زمان استراحت پس از هر واحد مطالعه را در نظر داشته باشید و آن را نیز در برنامه خود وارد کنید:

همه شما داوطلبان عزیز دقت داشته باشید که مغز انسان نیز، مانند دیگر اعضای بدن، پس از هر فعالیتی نیاز به استراحت دارد؛ پس، هم برای اینکه مغز شما خسته نشود و هم در برنامه خود، اوقاتی را برای استراحت برای اینکه یادگیری شما به حد اعلا برسد، حتما در نظر بگیرید.

میتوانید پس از هر واحد مطالعه، زمان استراحت را به مدت پانزده دقیقه قرار دهید؛ البته این میزان، یک میزان عادی و استاندارد است؛ اما میتواند، بسته به درسی که خوانده اید و توان جسمی و ذهنی شما، کمی تغییر کند؛ اما باز هم تأکید میکنیم که زمان استراحت حتما باید وجود داشته باشد.

۴- همه کارهایتان را در یک جدول ثبت کنید:

تمام کارها و فعالیتهایی را که به طور ثابت در هر هفته دارید در یک جدول وارد کنید.

این کارها را که شامل برنامه درسی کلاسهای مدرسه و کارهای ثابت هفتگیتان میشود، وارد جدول کنید؛ مثال ساعات تغذیه، ورزش و کلاسهای ککوری یا کلاسهای زبان ترمیک به یا کار با کامپیوتر را مدنظر داشته باشید. حتما فعالیت های فوق برنامه شما داوطلبان عزیز، مانند ورزش، تفریح، تلویزیون، کامپیوتر و … باید متناسب با حجم مطالبی که برای آمادگی کنکور مطالعه است، در نظر گرفته شود.

هر چه به پایان زمان آمادگی به کنکور میرسید باید از میزان برخی از فعالیت ها یا یک به این نکته نیز توجه کنید که برخی از این موارد، یا چند کار کاسته شود؛ البته حتما مانند ورزش، نه تنها باعث تلف شدن وقت شما نمیشود، بلکه باعث میشود تا مغزتان نیز آمادگی بیشتری داشته باشد و شما با روحیه و نشاط بیشتری پیش بروید.

مطالب مرتبط  موسسه کنکور
ادامه :

شما عزیزان باید سعی کنید تا فعالیتهای فوق را در جهت رسیدن به اهدافتان طرح ریزی کنید؛ مثال با خود بگویید: “من امروز یک ساعت ورزش میکنم تا بتوانم در ساعتهای بعدی، بهتر مطالعه کنم و با شادابی به مطالعه ام ادامه دهم” نکته دیگر که باید به آن توجه داشته باشید، این است که فعالیتهای فوق برنامه نباید وقت زیادی را از شما بگیرد و زیاد شما را خسته کند.

بارها با افرادی برخورد کرده ایم که وقتی  از فعالیتهای جانبی خسته میشوند به سراغ درس میروند؛ پس شما دقت داشته باشید که هرگاه پس از انجام مطالعه کافی خسته شدید به سراغ فعالیتهای فوق برنامه بروید. انجام فعالیتهای جانبی در زمان مطالعه و آمادگی برای کنکور به مدت چهار تا پنج ساعت در هفته، میتواند برای شادابی و تجدید روحیه و آمادگیتان برای مطالعه های بعدی، کافی باشد؛ ولی بیشتر از این مقدار به برنامه مطالعاتی شما ضرر خواهد رساند.

۵- دروسی را که باید مطالعه شود، با توجه به ساعتهای الزم برای مطالعه آنها و متناسب با برنامه ریزی کلیتان، به طور دقیق وارد برنامه کنید:

دقت داشته باشید که هر درس را به اجزای زمانی متناسب با واحد مطالعه خودتان تقسیم بندی کرده و آن را وارد برنامه کنید؛ مثال شما برای انجام این کار میتوانید در یک واحد مطالعه تان، یک موضوع فیزیک، مثال آینه ها، را بخوانید یا یک یا چند درس از یک کتاب (درس پنج و شش کتاب عربی) را مطالعه کنید و یا حتی به صورت صفحه ای برنامه ریزی کنید (مثال ده صفحه از کتاب زیست شناسی را در یک واحد مطالعه بخوانید).

۶- همه دروس را در برنامه بگنجانید:

دقت داشته باشید که تمام دروس را در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید و هیچ درسی را به دلیل سخت بودن یا بی علاقگی رها نکنید. یکی از محاسن برنامه ریزی این است که شما را مکلف به خواندن دروسی میکند که به هر دلیل به آنها علاقه ندارید.

۷- برای مطالعه هر درس یا هر کتاب، وقت کافی در نظر بگیرید:

برای موفقیت بیشتر در این کار، ساعات مورد نیاز برای مطالعه یک درس یا یک موضوع را متناسب با میزان سختی آن در نظر بگیرید
و همچنین به زمان لازم برای حل تمرینها و تست زنی آن درس نیز توجه کنید؛ مثال میزان ساعتی که برای مطالعه و حل تمرینهای یک مبحث ریاضی نیاز دارید، خیلی بیشتر از میزان ساعت مطالعه یک یا دو درس ادبیات زمانی را نیز برای مرور اولیه هر درس طی هفته یا پایان آن در است؛ از طرف دیگر، حتما درنظر بگیرید.

۸- بین دو موضوع مشابه، یک موضوع دیگر را مطالعه کنید یا مدت زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید:

انجام این کار باعث میشود تا مطالب را بهتر یاد بگیرید و مباحث مشابه را با یکدیگر خلط نکنید.

۹- مدت زمانی را در برنامه هفتگی، برای جبران عقب افتادگی هایتان در نظر بگیرید:

انجام این کار از مهمترین کارها در برنامه ریزی اصولی است؛ به این دلیل که همه ما نمیتوانیم طبق برنامه ریزی که در نظر داشته ایم به طور کامل پیش رویم؛ زیرا همیشه مسائلی مانند بیماری، آمدن مهمانان ناخوانده که اصرار دارند وقتی را با شما بگذرانند، تلفن طولانی یک دوست و … وجود دارند که در اجرای کامل برنامه تان خلل وارد میکند؛ بنابراین، ساعاتی را در برنامه خویش به این منظور اختصاص دهید؛ مثال دو ساعت از روز جمعه را برای جبران عقب افتادگی های خود در نظر بگیرید.
در صورتی که از برنامه تان عقب نبودید، میتوانید این مدت زمان را صرف مرور درسها یا مطالعه دروس جدید نمایید.

۱۰- اگر دانش آموز هستید، سعی کنید که وقت مطالعه درسی را تا حد امکان، نزدیکتر به ساعت آن درس تعیین کنید:

تا جایی که امکان دارد، مطالعه هر درسی را که در مدرسه دارید در همان روز انجام دهید؛ زیرا مطالعه یک درس، چند روز پس از درس دادن، با فراموشی برخی از مفاهیم به خاطر مرور زمان همراه خواهد شد، و بالعکس، مطالعه در اولین فرصت، پس از درس دادن آن درس، با آمادگی ذهنی بیشتر برای جذب مباحث همراه میشود.

اگر دانش آموز هستیدبرنامه مدرسه را در نظر بگیرید. شما تنها با تکمیل برگه برنامه شخصی نمیتوانید مطمئن باشید که برنامه تان به طور کامل اجرا میشود. برای اجرایی شدن این برنامه، باید برنامه مدرسه را در نظر بگیرید؛ یعنی برنامه آمادگی برای آزمون سراسری را براساس برنامه هفتگی مدرسه خود اجرا کنید.

 

برنامه ریزی اصولی , شرط اول قدم آن است که..., میخوای بدونی پس این مقاله جذاب و دنبال کن...Reviewed by مریم فرزی on Oct 6Rating: 5.0برنامه ریزی اصولی به شما کمک می کند تا از تلاش خود، بهترین نتیجه را بگیرید.داشتن برنامه ریزی اصولی یعنی پیمودن بخشی از راه موفقیت
بازگشت به نوشته‌ها