بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

Reviewed by مدیر on Aug 20Rating:

مناسب ترین زمان برای آغاز مطالعه جهت کنکور چه ماهی است؟

برنامه ریزی برای کنکور یکی از مهمترین کارها برای هر داوطلب کنکوری است. از اصل های مهم برنامه ریزی برای کنکور تقسیم بندی کارهای روزانه است که در پایین آنهارا کامل برای شما توضیح داده ایم

بهتر نیست بگذاریم برای سال بعد تا حسابی وقت داشته باشم؟ من نمی‌رسم تمام درس‌هایم را بخوانم، پس در کنکور امسال موفق نمی‌شوم! پارسال آن همه خواندم و موفق نشدم، چطور ممکن است امسال با ۵ماه نتیجه بگیرم؟ من تازه دانشجوی ترم ۷ هستم، مگر می‌شود هم واحد پاس کرد و هم برای کنکور درس خواند؟
photo 2017 08 20 11 08 24 100x74 -
این سؤالات مسائلی هستند که بارها . بارها از زبان هزاران داوطلب کنکور مطرح شده‌اند و ممکن است همین حالا ذهن شما را به خود مشغول کرده باشند. بعضی از شما که الان به جواب مناسب رسیده‌اید و مطالعه خود را آغاز کرده‌اید اما دسته دیگر دائماً به این سوالات فکر می‌کنند و همجون وسواس فکری از ذهن آن‌ها بیرون نمی‌رود.
این افراد یا اصلاً مطالعه را آغاز نمی‌کنند و یا گهگاه کتاب‌ها را ورقی می‌زنند و باز عقب می‌نشینند.
در این بخش روی سخنم با دسته دوم است. آن‌هایی که نیمی از زبان خود را صرف اندیشیدن به باید‌ها و نبایدها نشخوار فکری در مورد آن‌ها می‌پردازد و به جای آنکه تمام توجه خود را معطوف به تلا ش برای بهره بردن از کمترین زمان موجود کنند، لحظه به لحظه را از دست نمی‌دهند.

در ادامه سعی ‌می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم و راهکارهای عملیاتی برای داشتن بازدهی در کمترین زمان ارائه دهیم.

چه مقدار از زمان خود را صرف کارهای روزمره زیر می‌کنید؟ (چند دقیقه؟)
کارهای روزمره
زمان مصرفی (دقیقه)
دیدن تلویزیون
خواندن روزنامه و مجله
چت کردن و صحبت تلفنی
چک کردن ایمیل
ملاقات‌ها
پرداخت قبوض
رویاپردازی روزانه و فکر کردن
نق زدن و غرغرکردن در مورد مشکلات شخصی
گیر کردن در ترافیک عبور و مروری
برنامه ریزی برای تغییر
انتظار برای انجام کارهای مختلف
چرت زدن
خوردن میان وعده ها
نوشیدن چای و …
سیگار کشیدن
خرید کردن
جمع زمان
یکی از راه‌های ساده برای فهمیدن اینکه ما در طی روز چند ساعت خود را مفید و چه مقدار از زمان خود را بدون بازدهی سپری می‌کنیم، می‌توان از جدول بررسی زمان مصرف شده استفاده  نمود.در پایان هر روز، زمان مصرف شده در هر فعالیت را یادداشت کنید و مجموع زمان کل فعالیت‌ها را جمع بزنید.

و در ادامه:

در آخر باید زمان کل مساوی با زمان کل ساعات بیداری شما باشد و هر چقدر تفاوت این دو بیشتر باشد نشاندهنده مشکل شدیدتر شما در مدیریت زمان  ونیاز حیاتی به تجدیدنظر در برنامه در دوره کنکور است.
جدول بررسی زمان مصرف شده
فعالیت
شنبه
۱شنبه
۲شنبه
۳‌شنبه
۴شنبه
۵شنبه
جمعه
خواب
۸
بیداری
۱۶
کار(اداره یا خانه)
۵
زمان مصرف شده در مسیر
۲
خوردن
۱
لباس پوشیدن
۰٫۵
امور شخصی و خانوادگی
۰٫۵
مطالعه
۲
فعالیت‌ اجتماعی و تخصصی
تفریح
کل ساعات در روز
۱۱
ساعات محاسبه نشده
۵
برای مثال علی که طی روز ۸ ساعت مفید می‌خوابد و ۵ ساعت خود را در محیط کار سپری می‌کند، تنها دو ساعت مطالعه مفید دارد و ۵ ساعت خود را طی روز به هدر می‌دهدف بدون آنکه به آن اشراف داشته باشد.
حالاکه از میزان به هدردهی زمان خود آگاه شده‌اید، به طور خلاصه نکاتی را درباره چگونگی ذخیره زمان طی یک روز ارائه می‌نماییم. سعی کنید هر یک از راهکارها را تک به تک به کار گیرید و سپس آنقدر تکرار کنید تا به صورت عادت درآید و جزئی از برنامه‌ روزانه شما شود به سراغ انتخاب بعدی بروید.
هر فردی در هر نقطه‌ای از زمان که مطالعه خود را آغاز می‌کند، در صورتی که بتواند از زمان خود به بهترین مشکل ممکن استفاده کند می‌تواند در کنکور نتیجه‌ای متناسب با تلاش خود بگیرد. حتی افرادی وجود داشته‌اند که با ۲ یا ۳ ماه مطالعه مستمر و مفید توانسته‌اند به نتیجه قابل قبولی برسند.
آن چه که اهمیت بیشتری از زمان دارد، چگونگی رسیدن به بالاترین بازدهی از مطالعه و زمان در دسترس است.
برنامه ریزی هفتگی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب دانشجویان که برای مطالعه لازم است که وقت‌های آزاد طولانی مدت داشته باشند.
اگرچه نوبت‌های مطالعاتی طولانی مدت ضروری هستند ولی از نوبت‌های کوتاه مدت‌تر نیز می‌توان به صورت کارآمدی استفاده نمود گاهی اوقات ۱۵ دقیقه مطالعه مفید از یک ساعت کارآیی بیشتری دارد. زمان‌های متفاوت یا فعالیت‌های مختلفی می‌توانند پر شود.
نوبت مطالعاتی طولانی مدت
نوبت مطالعاتی میان مدت
نوبت مطالعاتی کوتاه مدت
۳ ساعت یا بیشتر
۱ تا ۳ ساعت
ا ساعت یا کمتر
کارکردن روی تکالیف
مرور نکات
مرور نکته برداری ‌ها برای ارائه
مطالعه طولانی مدت
مطالعه برای امتحان
تکمیل مطالعه کوتاه مدت
پژوهش و تحقیق
نکته برداری از دروس
پیش مطالعه برای مطالعات طولانی
آمادگی برای امتحان
پیش نویس پژوهش
حل مشکلات
آمادگی برای امتحان
مرور برای امتحانات
برنام ریزی
بررسی نهایی تکالیف
در طی زمان‌های طولانی مدت، وقت خود را به یک یا چند نوبت مطالعاتی تقسیم کنید/ سعی کنید بیشتر از یک ساعت به صورت متوالی درس نخوانید، چراکه تمرکز کاهش پیدا می‌کند
زمان‌های صرف شده در مسیر حرکت زمان‌های اضافه صرف نهار

برای ارتباط با ما و دریافت بهترین منابع کنکور همراه با برنامه ریزی و همچنین دیدن نمونه تدریس های اساتید حرف آخر با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۹۳ تماس بگیرید.

  • تلگرام من
  • تماس با من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر