تسلط در مطالب درسی و آمادگی کامل برای کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

تسلط در مطالب درسی و آمادگی کامل برای کنکور

برای تسلط در مطالب درسی باید چه روش هایی را در پیش گرفت؟

قصد دارم براتون در رابطه با رسیدن به تسلط در مطالب درسی مقاله ای رو ارائه بدم.
برای تسلط یافتن بر مطلبی به طور کلی سه قسمت را باید تقویت کنید :

 مطالعه ، تست و مرور

۱٫مطالعه

اولین عامل مطالعه دقیق و با تمرکز دروس است.مطالعه باید با دقت و مفید باشه تا بدونید.پس در ابتدا به کتاب درسی خود رجوع می کنید و آن را به خوبی و با تمرکز مطالعه می کنیددر صورتی که به مشکلی برخوردید اگر دانش آموز در حال تحصیل هستید از معلمتان کمک بگیرید و سعی کنید نهایت استفاده را از توضیحات معلمتان ببرید و اگر فارغ التحصیل هستید از کتاب های کمکی که دارای درسنامه های قوی ای هستند استفاده کنید تا بتونید با خوندن آن کتاب کمک آموزشی مشکل خود را رفع کنید.بعد سعی کنید با تمرین و تکرار مباحث کتاب رو توی ذهنتون ثبتش کنید.هرچه که بیشتر مطالعه مفید داشته باشید تسلطتون نسبت به اون مباحث بیشتر میشه،البته که باید تکرار و مرور داشته باشید چون برای رسیدن شما به تسلط در اون مبحث حائز اهمیت هستند.
download - تسلط در مطالب درسی و آمادگی کامل برای کنکور

۲٫تست

اما در مورد تست ها هم به سه نوع تست برمی خوریم:
۱٫تست های آموزشی
۲٫تست های بدون زمان
۳٫ تست های زمان دار
بعد از این که مطالب را به خوبی فراگرفتید برای اینکه تسلطتتو ن در مطالب بیشتر بشه به سراغ تست های آموزشی می روید که در یادگیری شما موثر خواهد بودعلی الخصوص در مورد دروس محاسباتی نظیر ریاضی، فیزیک و شیمی که هرچه تست آموزشی در این دروس بیشتر زده شود نحوه پاسخگویی به سوالات برای شما راحت تر خواهد شد.تست های بدون زمان که بیشتر به مرور مطالب مربوط می شوند از طریق اون ها مقدار تسلط در مطالب درسی و مباحث سنجیده میشه.این نوع تست ها را در مورد دروس عمومی دوالی سه روز بعد از خوندن و یادگیری مطالب باشه بهترچرا؟یعنی اگر در مورد این دروس بلافاصله سراغ تست زنی برید انگار به خودتون کلک زدید چرا که مطالب در ذهنتون هست و خیلی راحت به جواب سوال ها می رسید
ولی وقتی این فاصله ایجاد میشه انگار شما اجازه دادید تا مطالب فرار فراموش بشن
تا ببینید کدوم نکات به مرور بیشتری نیاز دارنتا با تکرار و مرور اون ها رو در ذهنتون تثبیت کنید.اما در مورد دروس اختصاصی حتی الامکان بدون فاصله شروع به تست زنی کنید در این دروس نباید فاصله خوندن و حل تست زیاد باشه.تست های زماندار نیز مربوط به پرورش قدرت تست زنی شما می باشد. در واقع باید با تست های زماندار بتونید خودتون رو تقویت کنید که در روز کنکور از نظر زمان به مشکل برخورد نکنید .
این نوع تست زنی بیشتر باید در ماه های اردیبهشت به بعد صورت بگیره و سعی در کنترل زمان داشته باشید. حل تست زماندار علاوه بر اینکه موضوع را برای شما تازه میکند موجب افزایش سرعت شما در تست زنی خواهد شد .پس برای تست زنی ابتدا همراه با مطالعه و یا با فاصله کمی از آن تست های آموزشی و آشنایی با سوالات و تیپ های مختلف را کار کنید . سپس در روز های آینده به تست زنی بدون زمان بپردازید که بیشتر جنبه مرور و تثبیت یادگیری ها را دارد و در نهایت با کار کردن بر روی تست های زماندار مطابق بازمان کنکور سرعت خود را در تست زنی افزایش دهید .

۳٫ مرور

برای اینکه هم تسلط در مطالب درسی بیشتر بشه هم مطالب در ذهنتون ثبت بشه باید مرور انجام بدید.
مرور علت اصلی موفقیت شما خواهد بود شاید بپرسید چرا؟
چون که اگه چیزی هنگام مطالعه جا انداخته باشید شما در رور باهاش برخورد خواهبد کرد
و هم چنین وقتی چند بار مطالب در ذهن تکرار می شن امکان فراموشی شون خیلی خیلی کمتر میشه بنابراین حین تست زنی در کنکورمطالب در حافظه بلند مدتتون هست و به راحتی می تونید به سوالات پاسخ بدید.
تفاوتی که مرور با خواندن اولیه مطالب دارد در این است که:
شما یک پیش زمینه ای در مورد مطالب حالا چه کم چه زیاد دارید.
سرعتتون در مرور برای مطالعه مطالب بیشتره و سریع تر مطالب رو دوره می کنید.
نکات رو ریزتر باید مورد مطالعه بدید تا چیزی از قلم نیوفته و حتی مشکلاتتون رفع بشه.
اما گفتیم نکات ریزتر چون که نکات ریز هستند که اغلب از یاد شما می روند که با یک مرور دقیق در ذهنتان ماندگار می شوند.در ابتدای مرور مطالب رو یک دور با دقت و سریع می خوانید سپس به تمرین و تکرار و تست زنی می پردازید.
ابتدا تست زنی به صورت بی زمان انجام می شود یعنی زمان گرفته نمی شود سپس زمان دار تست می زنید.

جهت ارتباط با تیم مشاوره ای موسسه حرف آخر با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

تسلط در مطالب درسی و آمادگی کامل برای کنکورReviewed by خانم قمری on Oct 11Rating: 5.0اگر به خوبی تسلط در مباحث درسی تون ندارید و مطالب را فراموش می کنید پیشنهاد می کنم متن را دنبال کنید چرا که به تسلط لازم دست پیدا خواهید کرد.
مطالب مرتبط  نتایج کنکور و تحلیل میزان پذیرش دانشجو در رشته‌های دانشگاهی
بازگشت به نوشته‌ها