تغذیه کنکوری برای رمضان

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

تغذیه کنکوری برای رمضان

تغذیه کنکوری برای رمضانReviewed by ابوالفضل نجف زاده on May 18Rating: 5.0تغذیه کنکوری برای رمضان خیلی مهمه چون خیلی ها میخوان این ماه حتما روزه بگیرن.تو مقاله تغذیه کنکوری برای رمضان قراره راه کارهایی برای حفظ بازده درسی براتون ارائه بدیم شما با استفاده از این روش ها برای ماه رمضان یک برنامه حساب شده بریزین تا در نزدیک ترین زمان کنکور و زمان جمع بندی دچار مشکل نشین

تغذیه کنکوری برای رمضان خیلی مهمه چون خیلی ها میخوان این ماه حتما روزه بگیرن.

بنا به درخواست شما و با توجه به نزدیک تر شده به ماه رمضان 🌙 چندین نکته برای این ماه داریم که خب باید از الان برای ماه رمضان و چگونگی مطالعه تو این ماه برنامه ریزی و آمادگی داشته باشین 🤔 تا بازده درسیتون کم نشه 😉
تو مقاله تغذیه کنکوری برای رمضان قراره راه کارهایی برای حفظ بازده درسی براتون ارائه بدیم ☺ شما با استفاده از این روش ها برای ماه رمضان یک برنامه حساب شده بریزین تا در نزدیک ترین زمان کنکور و زمان جمع بندی دچار مشکل نشین 😃

1- باید تغذیه خود را کنترل کنید, یعنی بدونید چه مواد غذایی مصرف کنید تا بازده مطالعه افزایش یافته و قند خون کاهش پیدا نکنه و دچار کمبود انرژی نشین.

2-حتما سحری رو کامل میل کنید برای خوردن سحری حتما وقت کافی اختصاص دهید و با آرامش و دور از استرس غذای خود را میل نمایید.
یکی از موارد اشتباه غذایی در این وعده تسریع در غذا خوردن است که اثر آن بعد از چند روز روزه گرفتن در سیستم گوارش آشکار خواهد شد, عوارضی مثل سنگینی معده، عدم مراحل هضم طبیعی غذا در طول روز….

3 -بهتر است در وعده‌ی سحر به جای استفاده از قندهای ساده نظیر حلوا، قند و شکر، شیرینی، مربا و عسل از قند‌های مرکب مثل نان، برنج و ماکارانی استفاده شود؛

این باور غلط است که مغز، انرژی خود را از قند‌ها تأمین می‌کند,در حالی که قند مورد ‌نیاز برای فعالیت مغز از طریق تجزیه‌ی نشاسته‌ موجود در غلات تأمین می‌شود.

4-کنکوری ها در زمان افطار به اندازه ای بخورید که بعد از افطار بتوانید درس بخوانید و زیاد سنگین نشوید.

5 – مصرف تخم مرغ پخته، به خصوص در وعده‌ی افطار می‌تواند پروتئین‌های مورد نیاز برای واکنش‌های مغز را فراهم آورد.

6-درفاصله ی بین افطار تا سحر ، حتما آب بخورید.

(حداکثر 8 لیوان ) آب در حدود دو سوم وزن بدن را تشکیل می دهد؛ موجب سرحالی و سرزندگی می شود و همچنین برای رساندن مواد غذایی به اندام های بدن لازم است +آب بهتر است ولرم باشد، تا مواد سمی را از راه ادرار و تنفس از بدن خارج کند و همچنین جلوی ورود باکتری های مضر به بدن را بگیرد.

رمضان - تغذیه کنکوری برای رمضان

7 – سبزیجات تازه و میوه را در فاصله افطار تا سحر مصرف کنید. این مواد برای رفع یبوست و بوی بد دهان، مفیدند.

8-غذای افطار را به آرامی اما در یک وعده میل کنید و از خوردن تنقلات فراوان در فاصله افطار تا سحر بپرهیزید.
این کار باعث می شود معده ی شما برای صرف سحری به طور کامل خالی و آماده باشد.

9- کلسیم و فسفر در بسیاری از واکنش‌های سیستم مغزی و آزاد کردن انرژی در بدن نقش دارند، لذا از آنجا که در ماه مبارک رمضان، تعداد وعده‌های غذایی کمتر می‌شود، متأسفانه برخی از کنکوری ها نسبت به مصرف شیر و ماست، غافل می‌شوند.
مصرف شیر ولرم، چه در وعده‌ی سحر و چه افطار، بسیار مؤثر می‌باشد.

وجود لبنیات در رژیم غذایی به دلیل داشتن کلسیم فراوان برای سلول های عصبی بسیار مفید بوده و موجب آرامش اعصاب در افراد کنکوری خواهد شد, داوطلبانی که می‌خواهند خواب راحتی داشته باشند، باید هنگام خواب یک لیوان شیر بنوشند اینم یکی از تغذیه کنکوری برای رمضان هستش.

10- مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B و ویتامینE نظیر آجیل و گردو در اکسیژن‌رسانی به مغز و خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد مهاجم به مغز و اعصاب و در تمرکز و حافظه مؤثر بوده بنابراین در وعده‌ی شام بعد از افطار افراد کنکوری توصیه می شود چرا که همراه با منابع درست مطالعه خوبی رو برای شما فراهم میکنه.

11- مواد حاوی کافئین نظیر قهوه و انواع کو‌لا‌ها، محرک مغز بوده و باید از مصرف بی‌رویه‌ی آن ها خودداری شود.
البته چنانچه بسیار علاقمند به مصرف چای در وعده‌ی سحر یا افطار هستید، حتماً آن را کمرنگ بنوشید تا غلظت کمتری از کافئین به بدن وارد شود.

12-کنکوری ها باید از انرژی خود به نحو احسن استفاده کنند , یعنی هر موقع انرژی بیشتر است درس های سنگین تر و هرموقع انرژی کمتر است درس های سبک تر خوانده شود.

به عنوان مثال: درس هایی مثل ریاضی و فیزیک و زیست بعد از سحری و اول صبح و همچنین بعد از افطار خوانده شود و درس هایی مثل دینی و زبان, بعد از ظهرها و نزدیک افطار خوانده شود.

13-یا خواندن دروس مشکل تر و فهمی را به ساعات اولیه صبح و مروردروس حفظی و کارهای آسانتر مثل نکته برداری و پاکنویس را در ساعات پایانی صبح و بعد از ظهر انجام دهید.
*این امر را در نظر داشته باشید که مکانیسم بدن انسان به گونه ای است که طی چند روز یا نهایتا” 1 هفته در فرد ایجاد مقاومت در مقابل گرسنگی و تشنگی می کند.
* کنکوری های عزیز شبها حتما زود بخوابید
*از فیلمها و سریالهای تلویزیون به دیدن یکی بسنده کنید.
* علاوه بر تغذیه کنکوری برای رمضان استراحت کافی بازده فکری را افزایش می دهد. به دلیل بر هم خوردن برنامه خواب و بیداری در ماه مبارک رمضان، بر حداقل 7 ساعت خواب آرام برای افراد کنکوری تأکید می شود

  • تلگرام من
  • تماس با من
بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر