تمرکز درسی در روز های آخر

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

تمرکز درسی در روز های آخر

تمرکز درسی در روز های آخرReviewed by مدیر on Apr 23Rating: 5.0تمرکز درسیاگه به حرفای خیلی از دانش آموزا گوش بدی که میگن نمیتونم درس بخونیم و نمیتونیم یاد بگیریم در نتیجه ی عدم تمرکز درسی ایجاد میشه و برای ای مشکل اگه راهی پیدا نکنید اونم در این زمان که وقت جمع بندی دروس و همایش هاست خیلی مشکل ساز میشه.

تمرکز درسی یکی از نکات خیلی مهم کنکوری هست که باید بلد باشید چطور تمرکزتونو مخصوصا در این روزها آخر حفظ کنید.

اگه به حرفای خیلی از دانش آموزا گوش بدی که میگن نمیتونم درس بخونیم و نمیتونیم یاد بگیریم در نتیجه ی عدم تمرکز درسی ایجاد میشه و برای ای مشکل اگه راهی پیدا نکنید اونم در این زمان که وقت جمع بندی دروس و همایش هاست خیلی مشکل ساز میشه.

تمرکز 300x176 - تمرکز درسی در روز های آخر
برای چی نمیتونید تمرکز درسی اشته باشید؟

یکی از عوامل موثر در عدم تمرکز درسی وجود فناوری های جدید و تکنولوژیه مثل تلفن همراه ، تبلت و فناوری هایی مثل اینتر نت ، شبکه ها اجتماعی باعث میشن توجه ما از مطالعه درس به حواشی پرت بشه و این عاملی مهمی بوده که باعث میشه بازدهی در درس خیلی کاهش پیدا کنه و در زیر لیستس از این عوامل تهیه کردیم که باید وقت مطالعه از این عوامل دوری کنید :

 • شبکه‌های اجتماعی

 • تماس‌ها

 • وب‌گردی بدون هدف

 • پیامک دادن

 • چک کردن ایمیل

 • تلویزیون

 • سر و صدا
 • خیال پردازی بیش از حد

الان که که عوامل مهم هواس پرتی رو شناختیم  باید با راه های مطالعه با تمرکز بپردازیم.

هنگام مطالعه چگونه تمرکز کنیم؟

موارد زیر جزو اصلی ترین عوامل برای یک مطالعه صحیح با تمرکز بالاست:

مکان مطالعه

اتاقی را در نظر بگیرید که همه چیز در آن به هم ریخته است. وسایل پخش و پلا هستند و کتابها هر کدام به یک طرف رها شده اند. هوای اتاق سرد است و از پنجره صدای آزار دهنده بوق ماشین ها شنیده می شود. آیا در این اتاق می توان مطالعه با تمرکز داشت؟ طبیعی است که جواب منفی باشد. یک مکان مطالعه خوب از الزامات ایجاد تمرکز هنگام درس خواندن است. در واقع اولین چیزی که میتواند به شما برای داشتن تمرکز بالا کمک کند مکانی است که در آن مطالعه می کنید چرا که روی نحوه تمرکز شما تاثیر زیادی دارد. برای رسیدن به بیشترین میزان تمرکز، محل مطالعه را درست انتخاب کنید.

چند توصیه در رابطه با مکان مطالعه:

 1. مکانی را برای مطالعه اختصاص بدهید در آن راحت باشید.

 2. در هوای سرد یا خیلی گرم توانایی تمرکز به شدت کاهش می یابد بنابر این محلی را انتخاب کنید که دمای مناسبی داشته باشد.

 3. محل مطالعه‌ی خود را تمیز نگهدارید، کتاب ها و جزوات خود را مرتب کنید و فضایی را به آن ها اختصاص دهید.

 4. ترجیحا در محل مطالعه تلویزیون در دسترس نباشد.

 5. کتاب‌ها، جزوه‌ها مورد نیازتان را کنار دست‌تان بگذارید. اگر لازم باشد برای آن‌ها از جایتان بلند شوید یا مدّتی دنبالشان بگردید، حواس‌تان بیش‌تر پرت می‌شود.

 6. اگر سر و صدای زیادی می شنوید هدفونی تهیه کنید و آن را روی گوشتان بگذارید تا شنیدن صداهای پرت کننده حواس به حداقل برسد.

زمانی برای افکار مزاحم

ممکنه وقتی که دارید مطالعه میکنید افکار منفی به سراغتون بیاد که مانع تمرکز شما بشه پس لازمه یک راه حل برای این افکار داشته باشیم.

یک روش برای جلوگیری از این افکار اینه که یک کاغذ و خودکار کنار خودتون داشته باشید وقتی فکری به ذهنتون رسید ، کار ناقصی اونو رو کاغذ بنویسید تا وقت دیگه ای به این موضوع برسید ، حتما به خودتون بگید که بعدا به این مورد رسیدگی میکنید تا اون فکر از ذهنتون خارج بشه.

تک کاری

شاید بیشتر شما میخواین چند کارو به صورت همزمان انجام بدین تا توی وقتتون صرفه جویی بشه ، ولی میشه گفت اشتباه میکنید بله یک ذهن شلوغ عملکرد بالایی نداره ، انجام چندین کار به صورت همزمان باعث افت در یادگیری شما میشه پس تک کاری کنید روی کارتون تمرکز کنید و وقتی این کار تموم شد برید سراغ کار بعدی

خواب  و استراحت به اندازه کافی

اگر شما هم جزو اون کنکوری هایی هستید که میگه الان وقت خواب نیست و باید زمان بیشتری رو روی درس خوندن بذاریم توصیه میکنم بدونید که این کم خوابی باعث خستگی ، بی حوصله گی و کاهش بازدهی مغزتون میشه پس موارد زیر رو همیشه رعایت کنید:

 • ساختار بدن انسان الزام می کند که روزانه ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.

 • خواب کافی باعث رفع خستگی می شود وقتی که خیلی خسته هستید مطالعه فقط وقت تلف کردن است. بهتر است زمان کوتاهی را به استراحت اختصاص دهید.

 • بهترین خواب، خواب شب است چرا که خواب خوب شبانه تأثیر چشمگیری بر افزایش تمرکز حواس دار دارد و مهارت‌ یادگیری تان را افزایش میدهد.

ایست!

هر زمان که ذهنتون درگیر موضوعی شد که نتونستید اونو از ذهنتون دور کنید با فرمان ایست اون فکر رو متوقف کنید ، هر بار که متوجه عدم تمرکز خود شدید با صدای بلند بگویید “ایست، برگردیم سر مطالعه

مطالعه فعال

فعال بودن مطالعه مثل موارد دیگه خیلی اهمیت داره ، مطالعه در حال بیحرکتی و رمود جز خواب و سستی چیزی نداره ، البته اینم بگم اگه شما از منابع کنکوری استفاده میکنید باید از منابعی استفاده کنید که با دیدنش نه تنها خوابتون نبره بلکه با دیدنش کارایی شما افزایش پیدا کنه و با تدریس درست بتونه به شما کمک کنه ، برای همین من تدریس های موسسه حرف آخر رو پیشنهاد میدم.

نیاز به تمرین

موفقیت در حفظ تمرکز و عدم حواس پرتی هنگام مطالعه یک شبه حاصل نمی شود بلکه نیاز دارد تا مدتی مواردی که برای تمرکز حواس گفتیم را اجرا کنید. بنابراین با تمرین روزانه روش هایی که مطرح کردیم لذت مطالعه متمرکز و به دور از حواس پرتی را برای خودتان بیشتر کنید.

 • تلگرام من
 • تماس با من
بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر