خلاصه نویسی ، تدبیر نهایی

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

خلاصه نویسی ، تدبیر نهایی

خلاصه نویسی در سال های اخیر اهمیت خودشو به همه نشون داده و جزو جدایی ناپذیر از برنامه کنکوری هاست.

حتما تا امروز در باره خلاصه نویسی و اهمیتش مطالب زیادی خوندین و یا از اساتید و اطافیان حرفایی شنیدین ، اگه شما هم به فوایدش ایمان دارید و استفاده میکنید پس نتیجه تاثیرشو دیدید ولی اگه جزو اون دسته هستید که بخاطر تنبلی و یا اینکه اعتقادی به خلاصه نویسی ندارید تاکید میکنم با ما همراه باشید.

به جرات میگم نوشتن خلاصه مطالب کتاب یکی از مهمترین اصول مطالعه ی درسی است، و همین خلاصه نویسیه که به خیلی از داوطلبای کنکور کمک خیلی زیادی کرده ، خیلی از دانش آموزا ارزش خلاصه نویسی رو جدی نمیگیرن و یا اصلا اقدام به خلاصه نویسی نمیکنن و یا اینکه به صورت ناقص انجام میدن ، ولی اونایی که جزوه نویسی رو انجام دادن در کنکور طعم موفقیتشو چشیدن.

خیلی ها میگن نوشتن خلاصه خیلی سخته و زمان زیادی رو از ما میگیره و زمان در جمع بندی کنکور خیلی خیلی ارزشمنده در جواب خب این دانش آموزا باید گفت درسته وقتی مطلبی رو میخونید و ازش خلاصه نویسی انجام میدین زمانی صرف میشه ولی در مرور بعدی و مرور نهایی اگه شماخلاصه نویسی نکرده باشد باید کل مطالب رو بخونید ولی با انجام خلاصه نویسی در زمان و همچنین مطالب صرفه جویی میکنید.

شاید بگید چطور در مطالب باعث صرفه جویی میشه ؟ اصل نوشتن خلاصه یعنی نوشتن مطالب مهم پرکاربرد و کلیدی ، حجم کتاب خیلی بالاست و مطالبی که به خوندن و مرورش نیاز نباشه خیلی زیاده در خلاصه نویسی شما اصلی ترین مطالب رو می نویسید به طوری که با خوندن اون به کل مطلب کتاب احاطه دارید.

خلاصه نویسی - خلاصه نویسی ، تدبیر نهایینکات مهم برای خلاصه نویسی

اولین قدم مطالعه عمیق کتاب بدون انجام خلاصه نویسیه ، چدر زیر مفصلا توضیح داده شده.

الف) برای اینکه مطالبی که برای اولین بار اونو مطالعه میکنید تو ذهنتون بمون زیرشو میتونید خط بکشید و همچنین اکه در مرحله بعد مطالعه نکته ای از ذهنتون خارج شده بود باز زیرش خط بکشید و دفعات بعد به نکاتی که زیرشون خط دارن توجه بیشتری داشته باشین.

نکته‌ی اول: توجه کنید که نباید زیر تمام مطالب کتاب خط بکشید فقط مطالب مهم و کلیدی مد نظر ماست برای همین برای اولین بار که میخواین خلاصشو بنویسید مطالعه شما باید عمیق باشه.

نکته‌ی دوم: در مطالعه میتونید نکات مهم رو دسته بندی کنید یعنی مطالب مهم رو دورش خط بکشید و مهم تر از اون رو با ماژیک هایلایت کنید و اینطور ادامه بدین.

ب) در مرتبه دوم (یاسوم) مطالعه شما میتونید خلاصه نویسی رو شروع کنید. مطالبی که دورشو خط کشیدین و یا هایلایت کردین رو شرو به نوشتن کنید و این خلاصه نویسی باعث میشه یادگیری شما بهتر و سریعتر بشه و یاد آوری اونم برای شما خیلی آسونتر میشه، همچنین باعث افزایش تمرکز شما برای مطالعه میشه و این تاثیر بینظیرخلاصه نویسی هست.

شما اگه بخواین برای مرور و جمع بندی کل کتاب رو دوباره بخونید با آشفتگی مواجه میشین ممکنه مطالب رو از یاد ببرید فرمول هارو قاطی کنید و حتی از سطحی که داشتین هم پایینتر بیاین و این خلاصه نویسی هست که میتونه نه تنها مانع این عوامل بشه بلکه با مرور مطالب خلاصه شده اطلاعات ثبتی در حافظه شما تثبیت میشه.

در حین انجام خلاصه نویسی این نکات رو هم رعایت کنید :

1- خلاصه نوشتن شما نباید اونقدر طولانی و زیاد باشه که فرقی با جزوه و کتاب نداشته باشه این خلاصه نویسی هیچ تاثیری مثبتب نداره ، پس خلاصه نویسی کوتاه و استفاده از مطالب مهم و کلیدی.

2- شما باید خلاصه نوشتن رو به زبان خودتون انجام بدین ، یعنی هرچیزی که از اون مطلب درک کردین رو به زبان خودتون بنویسید این روش تاثیر شگفت انگیزی برای یادگیری مطالب داره.

3- ازخلاصه نویسی مطالبی که زود فراموش میکنید غافل نشید ، چون مرور مطالب خلاصه نویسی شده خیلی راحت تره.

4- اخرین و مهمترین نکته اینه که اگه تونستین با روش بالا خلاصه ای بنویسید بهش اعتماد کنید و وسواس زیادی به خرج ندین.

  • تلگرام من
  • تماس با من
بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر