اهمیت خواب برای داوطلبان کنکوری

بازگشت به نوشته‌ها

اهمیت خواب برای داوطلبان کنکوری

اهمیت خواب برای یک فرد کنکوری چقدر است؟

سلام عرض می کنم خدمت دوستان گل کنکوریمون، قصد دارم براتون در مورد اهمیت خواب کافی توضیحاتی رو ارائه بدم. یکی از عوامل مهم برای رسیدن به آرامش و به دنبال آن داشتن مطالعه مفید و با تمرکز خواب کافی است که نقش مهمی در موفقیت شما در آزمون های روبرو دارد. خواب کافی و آرام نقش زیادی در ایجاد آرامش و جبران انرژی انسان دارد. با خواب کافی، سلول های بدن بازسازی می شوند و سیستم دفاعی تقویت می شود. بدون داشتن خواب کافی بیشتر دچار خستگی و  بی حالی می کنید و بازده مطالعه خیلی خیلی کم می شود و علاوه بر آن دقت کافی برای تست زنی هم نخواهید داشت. در صورتی هم که این وضع ادامه پیدا کند دچار عصبانیت شده و سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و به زودی بیمار می شوید. پس سعی کنید حتما خواب به اندازه کافی داشته باشید.

download 8 300x166 - اهمیت خواب برای داوطلبان کنکوری
اما این خواب کافی و مناسب باید به چه صورت باشد؟

در ادامه یک الگو مناسب خواب براتون ارائه خواهم کرد.

به طور دقیق نمی توان معلوم کرد که هر فرد چند ساعت می تواند بخوابد، ولی ۷ الی ۸ ساعت خواب به طور میانگین برای همه لازم است و کمتر یا بیشتر از آن به صورت مداوم می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. کم خوابی و پرخوابی هر دو عامل بیماری هایی هستند کم خوابی باعث ضعیف شدن بدن و پرخوابی باعث باعث کاهش تمرکز و افسردگی می شود. کنکوری ها هم از این مهم مستثنا نیستند و باید ۷ الی ۸ ساعت خواب مستمر شبانه داشته باشند. البته این به این معنا نیست که خواب کمتر از ۸ ساعت یعنی کم خوابی ولی باید به اندازه ای بخوابید و استراحت کنید که وقتی مشغول به درس خواندن می شوید سرحال و آرام باشید.

مطالب مرتبط  وسواس مطالعه برای کنکور

چطور می توان همیشه خواب مطلوب و کافی داشت؟

۱٫انجام ورزش در طول روز در کیفیت خواب شما می تواند موثر باشد.

  1. اتاق خوابتان خیلی سرد یا گرم نباشد.

  2. یک ساعت قبل از خواب از انجام کارهای فکری و نگران کننده اجتناب کنید. اگر افکار مختلف اجازه نمی دهند به خواب بروید در آن لحظه به صدایی بیرون از خانه مانند ترافیک، رفت و آمد مردم و… گوش کنید یا کمی قدم بزنید تا از آن افکار خلاص شوید. اگر بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هنوز نتوانستید بخوابید دیگر نباید در رختخواب بمانید، بلافاصله بلند شوید و خودتان را به کاری مشغول کنید و وقتی که احساس خواب آلودگی کردی به رختخواب بروید.

  3. مطمئن شوید اتاق خوابتان ساکت است و در صورت لزوم در و پنجره های نیم بسته را ببندید.

  4. گرفتن دوش با آب ولرم قبل از خواب، آرامش دهنده و آسان کننده خواب است.

  5. اگر در طول شب بیدار شدید و بعد از آن دیگر خواب به سراغتان نیامد، به جای ماندن در رختخواب و فکر کردن به اتاق دیگری بروید، یک نوشیدنی درست کنید و کتاب یا روزنامه بخوانید تا چشم هایتان خسته شوند و به مرور خوابتان ببرد.

  6. از خوردن غذاهای سنگین و چرب قبل از خواب اجتناب کنید.

اما در این میان تعدادی از داوطلبان چون به خوبی نمی توانند بخوابند یا خواب کافی ندارند از قرص های خواب آور استفاده می کنند. اما دوستان عزیزی که جزو این دسته هستید این را بدانید که اغلب قرص های خواب آور تنها در کوتاه مدت مفید و موثر هستند. آن ها خاصیت خواب آوری خود را بین ۳ تا ۱۴ روز پس از مصرف مستمر از دست می دهند و باید بدانید این داروها خواب طبیعی ایجاد نمی کنند و بدن به سرعت به آن ها وابسته می شود و در صورتی که تصمیم بگیرید آن ها را استفاده نکنید دچار کابوس و بی خوابی هاتی شدید می شوید. پس سعی کنید حتی الامکان از خوردن این داروها اجتناب کنید و برای رسیدن به خواب کافی می توانید از روش هایی که در بالا ذکر شده استفاده کنید.

مطالب مرتبط  میانگین درصد رتبه های برتر کنکور تجربی سال های گذشته

در انتها این نکته را گوشزد می کنم که تحت هیچ شرایطی از خوابتان برای افزایش ساعت مطالعه نزنید چرا که این کار به تدریج روی کیفیت مطالعه شما اثر منفی می گذارد. برای داشتن ساعات مطالعه بالا کافی ست که از اوقاتی که صرف کارهای بیهوده می شوند کم کنید.

جهت ارتباط با تیم  مشاوره ای موسسه حرف آخر با شماره های زیر در تماس باشید:

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

 

اهمیت خواب برای داوطلبان کنکوریReviewed by خانم قمری on Oct 12Rating: 5.0اگر شما جزو افرادی هستید که خواب کافی ندارید و از خوابتان برای مطالعه بیشتر زده اید یا به سایر کارها می پردازید پیشنهاد می کنم متن را دنبال کنید.
بازگشت به نوشته‌ها