شرایط مؤثر در یادگیری مطالب درسی

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

شرایط مؤثر در یادگیری مطالب درسی

شرایط مؤثر در یادگیری مطالب درسیReviewed by مدیر on Aug 27Rating:

شرایط مؤثر در یادگیری

یادگیری مطالب نیاز به نکات و شرایطی دارد که بعضی اوقات ریات نمی شود. رعایت شرایط مؤثر در یادگیری می تواند کمک بسیار بزرگی در موفقیت دانش آموزان دارد.

13960219P9us2bt822 - شرایط مؤثر در یادگیری مطالب درسی

۱٫ انگیزه‌ی یادگیری

یادگیری هم مانند سایر فعالیت‌ها، کار محسوب می‌شود و در پاره‌ای موارد، کاری است بسیار دشوار؛ اما هر کار دشواری اگر با شوق و ذوق و انگیزه همراه باشد، احساس دشواری آن از میان می‌رود و با علاقه دنبال می‌شود.

بهترین عاملی که انگیزه‌ی دانش‌آموز را به ادامه‌ی فعالیت‌های یادگیری تقویت می‌کند، آن است که درس را خوب بفهمد

. اگر دانش‌آموز درس را بفهمد از عهده‌ی امتحانات مختلف به‌خوبی برمی‌آید. مورد تشویق معلم و هم‌کلاسان خود قرار می‌گیرد و همین امر انگیزه‌ی او را تقویت می‌کند.

به طور کلی، هر گونه رفتار تشویق‌آمیز از سوی معلم و فعالیت‌هایی که به پیشرفت دانش‌آموز منتهی شود، انگیزه‌ی او را تقویت می‌کند.

۲٫ داشتن فرصت کافی برای تمرین

بدیهی است کسب هر دانش و مهارتی به تمرین نیاز دارد. معلم باید برای تمرین، شرایط مناسب و زمان کافی در نظر بگیرد. البته باید توجه داشت که تمرین‌ها و تکالیف زیاد هم موجب خستگی می‌شود.

۳٫ آگاهی از پیشرفت

این بدان معنی است که معلم باید دائماً دانش‌آموز را از میزان پیشرفت او در درس آگاه کند.

تجربه نشان داده است که آگاهی از نتایج مثبت کار در حین یادگیری، در بهبود و پیشرفت دانش‌آموز اثر مثبت دارد؛ زیرا هنگامی که احساس کند در حال پیشرفت است، برای ادامه‌ی یادگیری شوق و انگیزه‌ی بیش‌تری می‌یابد.

۴٫ داشتن وسایل و منابع مناسب برای یادگیری

هر درسی بنا به ماهیت خود دارای وسایل و منابعی است که استفاده از آن‌ها، آموختن آن درس را تسهیل می‌کند. مانند نقشه و کره‌ی جغرافیا که به آموختن درس جغرافیا کمک می‌کند یا وسایل آزمایشگاهی موجب می‌شوند که درس‌های علوم تجربی بهتر آموخته شوند.

 

 

 

برای تهیه دی وی دی های حرف آخر همراه با مشاوره و برنامه ریزی و همچنین دیدن نمونه تدریس اساتید حرف آخر با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۹۳ تماس بگیرید.

  • تلگرام من
  • تماس با من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر