شیمی را برای کنکور چگونه بخوانیم؟

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
شیمی

شیمی را برای کنکور چگونه بخوانیم؟

شیمی را برای کنکور چگونه بخوانیم؟Reviewed by شماره تماس:02166566623_09120560256 on Apr 23Rating: 5.0شیمی را برای کنکور چگونه بخوانیم؟درمطالعه شیمی کنکور مبحثی مطالعه کردن یعنی مطالعه مفاهیم ومسائل از اهمیت بسیار بالایی برخوردارمی باشدوبه یادگیری منسجم داوطلب کمک می کندبنابراین شیوه آموزش برای یادگیری منسجم نیزحائزاهمیت است وبایدبه گونه ای باشدکه داوطلب را قادرسازدکه برای مطالعه هرمبحث دسته بندی منسجمی بارعایت پیش نیازمربوطه داشته باشد.

نکاتی درباره ی شیمی درکنکور

شیمی درسی مشترک دردو گروه آزمایشی علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی می باشد چون ضریب این درس درکنکور دررشته های پرطرفدار 2 گروه آموزشی یکسان نیست همین امر موجب شده است که ساعات مطالعه این درس برای کنکور برای داوطلبان تجربی در هفته 2تا3 ساعت بیشتراز داوطلبان ریاضی باشد.
ضریب بالای ریاضی و فیزیک و سنگین شدن محتوای این دو درس باعث کاهش ساعت مطالعه و توجه کم داوطلبان رشته ریاضی نسبت به این درس شده است و همین امر سبب شده است که این درس در رشته ریاضی دارای انحراف معیاربالایی باشد بنابراین درصد بالای این درس در رشته ریاضی سبب می شود تا داوطلب امتیاز بالایی را از نمره کسب شده دریافت نماید.

شیمی  دو قسمت دارد : 1. محاسباتی 2. حفظی_مفهومی

تحلیلاین درس درکنکورهای سراسری سال های اخیر به خوبی گویای این مطلب می باشد که در سال های اخیر سیر صعودی داشته است و هرسال سخت تر و مفهومی تر شد است و مطالب حفظی کم و بیشتر روی مفاهیم و مسائل کار شده است.

بخش محاسبات:

دقت داشته باشید مسائل دراین درس درصد قابل توجهی از سوالات کنکور رابه خود اختصاص می دهند و کنارگذاشتن این مبحث از شیمی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

برای تسلط بر حل مسائل بهتر است به این صورت عمل نمایید ابتدا که مبحث مورد نظر را به دقت مطالعه کردید فرمول وقوانین و قواعد را به خوبی مشخص نمایید و سپس تمام مثال ها و تمرین های حل شده و حل نشده کتاب را به دقت حل کنید,دقت داشته باشید برخی موارد استثنا دردرس شیمی وجود دارد که از قاعده وقانون خاصی پیروی نمی کنند و شما باید آن هارا حفظ کنید.

پس برای تسلط بیشتر و برروی مطالب و به کار گیری فرمول ها و قواعد در مسائل تست های تمرینی کارکنید دقت کنید تنها راه موفقیت در مبحث محاسباتی این درس تمرین و تکرار زیاد و تحلیل آن هاست. دسته بندی واکنش ها و معادله های شیمیایی و فرمول ها دربکارگیری راحتتر آن ها در مسائل کمک شایانی می کند.درقسمت محاسباتی تنها راهی که باعث شودمطلب کامل جا بیفتد این است که تست و تمرین و ممارست زیاد داشته باشیم.

بخش حفظی-مفهومی :

در شیمی کنکور 97 چون مطالب مهم و پایه ای بسیار زیاد هستند و یک جنبه درس شیمی حفظی است بهتر است برای دوره های مرور  از فیش های جعبه لایتنر استفاده کنیم.
برروی هرفیش مطالب درارتباط با یک موضوع نوشته شود این کاردردوره های مروربه شما کمک زیادی می کند و باعث می شود ماندگاری بهتری از مطالب داشته باشید.
استفاده از روش صحیح مطالعهPQRST در این درس بسیار حائز اهمیت است.در قسمت حفظی راه جا افتادن مطالب مرور و تکرار زیاد است.

نکات مهم درمطالعه شیمی !!!

1.درمطالعه درس شیمی پایه ی درس بسیار مهم می باشد.
بنابراین بهترین کار این است که مطالعه شیمی را از سال دوم که پایه ای است شروع کنیم و سپس وارد سوم و پیش دانشگاهی شویم.

2.شکل ها و جدول ها و نمودارها در درس شیمی بسیار حائز اهمیت است. وهرساله سوالات زیادی را به خود اختصاص می دهند.

3.درس شیمی پایه,پیش نیاز درس های شیمی پیش دانشگاهی است وباید کتاب را از اول تا آخر صفحات را کامل بخوانید تا مطلبی باقی نماند.

4. برای یادگیری بهتر و تسلط بیشتر دردرس شیمی سال دوم دبیرستان جدول مندلیف را به خوبی یاد بگیرید.

5.خلاصه نویسی در این درس اهمیت ویژه ای دارد که بیشترین کاربرد را در زمان جمع بندی رادارد.

6.دسته بندی واکنش ها و معادله شیمیایی به حفظ کردن ان ها کمک می کند.

7.کارکردن تست های سراسری در یادگیری این درس به شما کمک زیادی می کند چون پوشش دهی خاصی در مطالب دارند.

images - شیمی  را برای کنکور چگونه بخوانیم؟ارتباط با مشاور و برنامه ریز تحصیلی:
02166566623
09120560256

  • تلگرام من
  • تماس با من

من مریم فرزی هستم. مشاور و برنامه ریز تحصیلی و دانش آموخته روانشناسی. امسال کتاب مشاوره ای کلید رو نوشتم و حدود 6 سالی هست که به کار مشاوره و برنامه ریزی برای دانش آموزان مشغول هستم. تو این وب سایت از مقالات مشاوره ای من پیرامون کنکور و دبیرستان می تونید استفاده کنید. بدون شک مطالبی که تو این سایت قرار دادم می تونه نقش مهمی در رسیدن به موفقیت شما داشته باشه. خوندن مقالات روانشناسی من رو فراموش نکنید شماره تماس : 09120560256 تلگرام :@harfeakharasatid ایمیل: fm.farzi71@gmil.com

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر