مدیریت تست در کنکور چیست و چرا باید انجام دهیم ؟

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

مدیریت تست در کنکور چیست و چرا باید انجام دهیم ؟

مدیریت تست در کنکور چیست و چرا باید انجام دهیم ؟Reviewed by مدیر on Jul 27Rating:

مدیریت تست در آزمون کنکور:

شایدتاکنون بارها از طرف دوستان، والدین، معلمان و … به شما توصیه شده باشد که: «توی کنکور اگر جواب سوالی را بلد نیستی، شانسی جواب نده»

علت این که به شما می گویند، در کنکور به سوالات شانسی جواب نده این است که آزمون ورودی دانشگاه ها نمره منفی ➖ دارد، حالا نمره منفی یعنی چه؟

نمره منفی یعنی این که اگر داوطلبی به یک تست پاسخ نادرست بدهد، این پاسخ نادرست سبب کاهش نمره او می شود. حال با هم مقدار نمره ای که کم می شود و چگونگی تأثیر آن را بررسی می کنیم.

✔️ قانون کلی تأثیر پاسخ های نادرست این است که هر سه پاسخ نادرست، یک پاسخ درست را از بین می برد و درصد پاسخ گویی به سوالات را پایین می آورد.

فرض کنید که داوطلبی در یکی از آزمونهای موسسه، در درس ادبیات فارسی که ۲۰ سوال داشته است، به تمام سوالات پاسخ داده است او به ۱۰ سوال پاسخ درست و به ۱۰ سوال دیگر پاسخ نادرست داده است. نمره خام این داوطلب در درس ادبیات فارسی ۳۳/۳۳ % می شود.

داوطلب دیگری را فرض کنید که در همان آزمون و در همان درس (ادبیات فارسی) از ۲۰ سوال فقط به ۱۰ سوال پاسخ داده و هر ۱۰ پاسخ او درست می باشد و پاسخ نادرستی نداشته است. ببینیم نمره اکتسابی او چند می شود. نمره ی خام این داوطلب ۵۰% شده است که حدود۱۷ درصد بیشتر از نمره ی داوطلب اول است.

? ✅ راهکار

۱️ اگر در تستی هیچ یک از گزینه ها را نتوانستید حذف کنید و به طور شانسی بخواهید به آن پاسخ دهید، احتمال انتخاب گزینه ی صحیح ۱ به ۴ است یعنی ۲۵ درصد و ۲۵ درصد، براساس قانون احتمالات، برای این که به جواب درست رسیده باشید، شانس بسیار کمی محسوب می شود. بنابراین بهتر است، به این تست پاسخ ندهید و به سراغ تست بعدی بروید.

۲️ اگر در تستی با توجه به معلومات و دانشتان توانستید یک گزینه را حذف کنید و بخواهید بین سه گزینه باقی مانده به طور شانسی، یکی را انتخاب کنید، احتمال انتخاب گزینه درست، ۱ به ۳ می باشد. یعنی حدود۳۳ درصد که بهتر است به چنین تستی نیز پاسخ ندهید.

۳️اگر در تستی مطمئن شدید که دو تا از گزینه ها حتماً اشتباه است در صورتی که بخواهید پاسخ درست را به طور تصادفی مشخص کنید. شانس شما ۱ به ۲ یا ۵۰ درصد می باشد که احتمال خوبی است. بنابراین در این موارد یکی از دو گزینه باقی مانده را انتخاب کنید. در انتخاب آن دقت کنید. اولین گزینه ای که به نظرتان درست آمد را علامت بزنید. لازم به ذکر است که چنین عددی بسیار کم پیش می آید، بنابراین نباید به این امید باشید که با دانستن این روش در تست زنی معجزه خواهید کرد.

? همچنین در نهایت لازم است که باز تکرار کنیم که دوستان عزیز اگر حتی بین دو گزینه شک نمودید، بهتر است که باز هم به آن سوال پاسخ ندهید و وقت خود را برای جواب به سوالاتی صرف نمایید که از صحت پاسخ آنها اطمینان دارید.

  • تلگرام من
  • تماس با من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر