مدیریت زمان نخستین و مهم ترین اصل برای آمادگی در کنکور را جدی بگیرید؟!

بازگشت به نوشته‌ها

مدیریت زمان نخستین و مهم ترین اصل برای آمادگی در کنکور را جدی بگیرید؟!

مدیریت زمان:

مهر ماه است و نیمی از شروع سال تحصیلی گذشته هم اکنون وقت آن است که آن دسته از داوطلبانی آزمون سراسری که تاکنون برنامه ریزی ندارند به یک برنامه ریزی در مورد مرور سرفصل دروس بپردازند و تا پایان سال با مدیریت زمان و مطالعه دقیق و عمیق تمام دروس خود به طور کامل، بر منابع سؤالات آزمون سراسری در گروه یا گروه های آزمایشی که داوطلب شرکت در آن هستند تسلط نسبی بیابند و در ایام عید نوروز و پس از آن به تکرار و بازخوانی دروس و رفع اشکالات درسی و همین طور تست زنی در شرایط استاندارد و همسان با آزمون اصلی، که همان جلسه آزمون سراسری است، بپردازند.

 

زمان1 - مدیریت زمان نخستین و مهم ترین اصل برای آمادگی در کنکور را جدی بگیرید؟!
در اوایل شروع سال تحصیلی هستیم، مناسب دیدیم که در این مجال، نکاتی را که داوطلبان آزمون سراسری باید در این ایام برای  برنامه ریزی اصولی و درست و مدیریت زمان در نظر داشته باشند و بدان ها عمل کنند، یادآوری کنیم:

نکته اول:

زمان به سرعت می گذرد و لازم است که داوطلبان آزمون سراسری، نخستین و مهم ترین اصل در آمادگی درسی برای حضور موفق در این آزمون را بر «مدیریت زمان » و استفاده حداکثری از اوقات خود در هر شبانه روز بگذارند.

در موسم آمادگی درسی برای کنکور، هیچ اصلی مهم تر، سرنوشت سازتر و بنیادی تر از «مدیریت زمان » نیست، و البته منظور ما از مدیریت زمان ، صرفاً تأکیدداوطلبان بر کمیّت ساعات و اوقاتی که آن را به مطالعه یا تست زنی اختصاص می دهند نیست؛ بلکه دراین موقعیت، همراهی کیفیت با کمیت مطالعه و یادگیری، موردنظر ماست.

مطالب مرتبط  همایش شیمی کنکور

Time Management 300x201 - مدیریت زمان نخستین و مهم ترین اصل برای آمادگی در کنکور را جدی بگیرید؟!
نکته دوم:

تنوع چینش دروس در برنامه درسی روزانه برای مطالعه، نباید آن قدر کم و یکنواخت باشد که حوصله داوطلب از این یکنواختی سر برود، و نباید آن قدر متنوع و زیاد باشد که عملاً تمرکز ذهنی داوطلب را روی دروس مطالعه شده مخدوش و کم اثر یا بی اثر نماید.

توصیه می شود که داوطلبان، تعداد دروس متناسبی را در برنامه درسی خود متناسب با مدیریت زمان بگنجانند و برای انجام این کار، یعنی چینش صحیح دروس در این برنامه، ضمن مشورت با دبیران و مشاوران آموزشی خود، از دیگر افراد موفق در این زمینه، مانند پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال های گذشته و… نیز کمک بخواهند ازتجربیات آنها در این مورد و موارد مشابه دیگر بهره ببرند.

نکته سوم:

بهتر است که مطالعه دروس، به صورت مفهوم محور و محتوا محور باشد.در توضیح این نکته فعلاً وارد جزئیات نمی شویم و تنها می افزاییم چندان مهم نیست که داوطلب چه شیوه ای را برای مطالعه دروس به منظور حضور موفقیت آمیز خوددر آزمون سراسری در پیش بگیرد؛ زیرا نحوه مطالعه افراد با یکدیگر، بنا به توان، روحیه و سلیقه هر فرد، می تواند کاملاً متفاوت باشد.

چیزی که مهم این است که داوطلب بتواند پس ازیکی یا دو یا چند دوره مطالعه کامل دروس و آشنایی با تست های مربوط به هر درس و کار با آن تست ها، مطمئن باشد که در مواجه شدن با سؤالات آزمون اصلی (سراسری) می تواند از پس پاسخگویی به سؤالات هر درس، که در این آزمون از آنها طرح پرسش شده است، برآید.

مطالب مرتبط  مطالعه ثمربخش چیست؟ با چه راهکارهایی میتوان به مطالعه ثمر بخش رسید؟

در واقع داوطلب موفق کسی است که بتواند پس از پشت سر گذاشتن کی دوره حداقل نه ماهه (از آغاز سال تحصیلی تا زمان برگزاری آزمون سراسری) که به منظور آمادگی در کنکور طی کرده است، به سؤالاتی که در این آزمون مطرح می شود، در حد قابل قبولی پاسخ صحیح دهد، و در مسیر این پاسخگویی در جلسه آزمون سراسری، نحوه طرح سؤال از مفاهیم دروس و محتوای آن به هر ترتیبی که هست، برایش مهم نباشد.

نکته چهارم:

از دیگر نکات قابل توجه که باید داوطلبان کنکور آن را مدّنظر داشته باشند، طبقه بندی دروس از لحاظ مطالعه آنهاست. در توضیح این نکته می افزاییم باید به دروسی که در هر گروه آزمایشی دارای ضرایب بیشتر و تأثیر سرنوشت سازتری هستند توجه ویژه کرده و نسبت به مطالعه آنها و رفع اشکالات مربوط به آن دروس اهتمام کافی ورزید.
به عنوان مثال، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، درس هایی مثل ریاضیات و فیزیک، حرف اول تأثیرگذاری در قبولی را در اکثر رشته های قابل توجه متعلق به این گروه می زنند.

در گروه آزمایشی علوم تجربی نیز درس هایی مانند زیست شناسی و شیمی از اهمیت ویژه ای برخوردارند و نقش مهمی در پذیرفته شدن داوطلبان این گروه در بیشتر رشته های پرمتقاضی گروه یاد شده دارند.

در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز درس های دیگری مانند زبان و ادبیات فارسی، عربی و… از نقش برجسته وتأثیرگذاری در زمینه قبولی داوطلبان در اکثر رشته های شاخص این گروه برخوردار هستند؛ پس.لازم است که در ساعات اختصاص داده شده به هر درس و رفع اشکال دروس، به این مورد ویژه نیز توجه خاصی را مبذول کرد.

مطالب مرتبط  افزایش سرعت تست زنی

نکته پنجم:

نکته مهم دیگری که با آوردن آن، این «یادداشت » را به پایان می رسانیم، تمرکز حواس بر دروس آزمونی و دوری از اندیشیدن درباره رشته و دانشگاه محل قبولی در این ایام است؛ به عبارت دیگر، «تنها » کار مفید برای هر داوطلب در این روزها، پرداختن صرف به مطالعه دروس و «کسب آمادگی کامل و همه جانبه برای حضور موفق در کنکور » است؛ به دیگر سخن، باید در این ایام این نکته را باور داشت و به آن توجه کرد که: آزمون سراسری، بسیار زودتر از آنچه فکر میکنیم، فرا می رسد!

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی از طریق شماره های زیر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید:
۰۲۱۶۶۵۶۶۶۲۳
۰۹۱۲۰۵۶۰۲۵۶

مدیریت زمان نخستین و مهم ترین اصل برای آمادگی در کنکور را جدی بگیرید؟!Reviewed by مریم فرزی on Oct 8Rating: 5.0در این مقاله نكات لازم و ضروری که یک داوطلب کنکوری بايد برای برنامه ریزی اصولی و درست و مدیریت زمان در اختیارداشته باشد را آورده ایم.
بازگشت به نوشته‌ها