معرفی رشته پزشکی

بازگشت به نوشته‌ها

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

سلام عرض می کنم خدمت دوستای عزیز کنکوریم و هم چنین دوستانی که از امروز به فکر انتخاب رشته هستند. قصد دارم به معرفی رشته پزشکی بپردازم  و اطلاعاتی بیشتر در این مورد در اختیار شما عزیزان قرار بدم. ابتدا بگذارید یک اطلاعات کلی از این رشته براتون داشته باشم. رشته پزشکی آرزوی خیلی از داوطلبان هست به طوری که حتی خیلی از داوطلبان سایر رشته ها به منظور پزشک شدن تغییر رشته می دهند اما همه ی پزشکی فقط به قبول شدن آن نیست چرا که بعد ازآن باید خودتون رو خیلی خوب نشون بدید تا بتونید در این رشته حرفی برای گفتن داشته باشید چرا که رشته پزشکی رشته ای سنگین و دارای اطلاعات و کتاب های حجیم و دشوار می باشد. یه جورایی به قول معروف باید کفش آهنین به پا کنید. البته این رو هم بگم خدمتتون که اگه علاقه در میون باشه و فقط صرف دکتر شدن نباشه یعنی فقط فکر اینکه اسم دکتر روی آن فرد بیفته حتما حتما در این رشته می ترکونید.

اما برسیم به معرفی رشته پزشکی که امیدوارم سهم همه شما داوطلبان سخت کوش و عزیز باشه.

نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی ۵ ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی گرفته میشه و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود.

دروس علوم پایه:

بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی(نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل ۳۱ واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم ۱۲ باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از ۱۲ آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) ۵ سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره ۱۲ از ۲۰ است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک کسب نمره ۱۰ از ۲۰ می‌باشد.

مطالب مرتبط  نکاتی در رابطه با تست زنی برای کنکور

دروس فیزیوپاتولوژی:

آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .دوره ‌کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده و با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. این دوره شامل ۹۷ واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتاً مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود که عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان. در سایر بخش‌ها که بخش‌های فرعی محسوب می‌شوند نیز بیماری‌های شایع در آنها آموزش داده می‌شود. با توجه به این مطلب، چهار رشته اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند تا در دوره‌ بعدی – کارورزی- که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتّخاذ نمایند. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری ۱۲ است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای ۱۴ باشد و چنانچه کمتر از ۱۴ باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از ۱۴ تکرار شود تا معدل کل به ۱۴ برسد. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره کارورزی وارد می‌شوند. چنانچه دانشجویی در امتحان مربوط قبول نگردد، حداکثر ۴ مرتبه می‌تواند در این امتحان شرکت نماید.

مطالب مرتبط  تحلیل کارنامه کنکور تجربی ۹۵ – قبول شدگان رشته پزشکی

دروس کارآموزی بالینی:

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.دوره کارورزی بالینی این دوره آخرین مرحله آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره ۶۴ واحد درسی است و ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. در دوره کارورزی،‌دانشجویان مسؤولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌های خود را در دوره‌های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان‌نامه را که ۶ واحد درسی است، آغاز کنند.

دروس کارورزی بالینی:

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی.

اما فقط معرفی رشته پزشکی نمی تواند کافی باشد پس در مورد موقعیت شغلی این رشته در ایران هم براتون خواهم گفت:

امروزه از خیلی جاها می شنویم و می بینیم که رشته پزشکی بازار کار خوبی ندارد این در حالی است که اگر یک پزشک به مناطق محروم برود در این صورت هم بازار کار برای خود ایجاد کرده و کمبود پزشک در این مناطق هم کمتر می شود و هم مردم آن مناطق دیگر لازم نیست بنابه هر دلیلی و هر بیماری ای به شهر های دیگر یا شهر های بزرگتر سفر کنند. البته تمامی فارغ التحصیلان رشته پزشکی بر این باورند که فقط باید برای خود یک مطب دست و پا کنند و مشغول به کار شوند در حالی که می توانند در بیمارستان ها یا مراکز درمانی یا مراکز تحقیقاتی و … شروع به کار کنند و در همانجایی که مشغول هستند بهترین را رقم بزنند.

مطالب مرتبط  کنکوری ها , لطفا فریب نخورید

download 1 1 - معرفی رشته پزشکی

 

خب این هم از معرفی رشته پزشکی یا بهتره بگم رشته مورد علاقتون. در انتها امیدوارم که همه شما عزیزان به رشته مورد نظرتون دست پیدا کنید و در آن شگفتی ساز باشید طوری که همه انگشت به دهان بمانند. در صورت نیاز به اطلاعات مشاوره ای و تحصیلی می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل بفرمایید:

۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵-۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱

معرفی رشته پزشکیReviewed by خانم قمری on Aug 2Rating: -
بازگشت به نوشته‌ها