نحوه خلاصه نویسی و یادداشت برداری برای کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

نحوه خلاصه نویسی و یادداشت برداری برای کنکور

چه زمانی باید خلاصه نویسی کنیم و نحوه خلاصه نویسی به چه صورت است؟

به نام خدا سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیز کنکوری، قصد دارم براتون در مورد خلاصه نویسی و همچنین نحوه خلاصه نویسی و یادداشت برداری مقاله ای را ارائه بدم. خلاصه نویسی لازمه رسیدن شما به هدفتان می باشد چرا که از آن در حین مرور و حتی در جمع بندی می توان استفاده کرد. اما در ابتدا یک تعریف کوچکی از آن داشته باشیم.

خلاصه نویسی نوشتن یک متن در قالبی کوتاه تر است، بی آنکه به مفهوم اصلی آن خللی وارد شود. هدف یادداشت برداری آن است که خواننده بدون صرف وقت بر روی جزئیات و نکات کم اهمیت متن به منظور اصلی متن پی ببرد.

download 1 - نحوه خلاصه نویسی و یادداشت برداری برای کنکور

اما از چه زمانی باید به خلاصه نویسی پرداخت و نحوه خلاصه نویسی به چه صورت است:

۱٫پس از مطالعه دقیق دروس یا پس از مرور مطالبی که خوانده اید.

۲٫پس از زمانی که قسمت های مهم و نکات قوت و ضعف متن را شناسایی کرده اید.

  1. انتخاب متون مهم و اصلی برای خلاصه نویسی

 

فایل صوتی روش اصولی مطالعه زبان فارسی کنکور توسط استاد محسن منتظری

 

در مورد دروسی که تمرینی هستند باید فرمول ها و الگو ها و شکل هایی که حائز اهمیت هستند را در دفتر یا حاشیه کتاب وارد کنید.

اما این را به یاد داشته باشید که طوری خلاصه ها را وارد کنید که مرتب باشد و واضح توضیح داده باشید یعنی زمانی که دوباره به آن ها رجوع می کنید به راحتی بتوانید به اصل مطلب پی ببرید و نیاز به مرور تمامی مطالبی که از قبل خوانده اید نباشد.

مطالب مرتبط  موفقیت دانش آموزان جویباری در کنکور سراسری

نکته دیگری که باید گوشزد شود این است که تحت هیچ شرایطی خلاصه هایتان را در کاغذ باطله یا کاغذهای تک برگی که احتمال گم شدنشان زیاد است وارد نکنید چرا که شاید در ابتدا همین چند برگ باشد ولی به مرور زمان به حجم خلاصه هایتان افزوده می شود

در این صورت ممکن است خیلی از این برگه ها را گم کنید که در این صورت پیدا کردنشان و یا حتی مطالعه دوباره متن می تواند زمان بر و حتی حوصله سربر باشد. پس حتی الامکان یک دفتر برای خلاصه نویسی داشته باشید تا دچار بی نظمی و هرج و مرج نشوید.

یادداشت برداری

در یادداشت برداری باید تمامی نکات مهم و اصلی آورده شوند و هیچ نکته حائز اهمیتی نباید از قلم بیفتد. اما این را هم فراموش نکنید که خلاصه شما باید کمتر از متن اصلی باشد. برای اینکه حین انتقال نکات مهم و کلیدی از متن اصلی دچار مشکل نشوید سعی کنید نکات را یا با خودکار رنگی علامت گذاری کنید یا حاشیه نویسی کنید.

وقتی خلاصه نویسی شما به پایان رسید باید انقدر خوب آن را نوشته باشید و قبل از خلاصه برداری انقدر خوب مطالب را خوانده باشید تا وقتی به خلاصه رجوع می کنید در کنار این مطالب اصلی مطالب فرعی را به یاد بیاورید و در ذهنتان ثبت شود.

حتما سعی کنید که از یادداشت هایتان هنگام مرور درس یا شب قبل از آزمون های آزمایشی استفاده کنید چرا که با این کار زمان بیشتری برای مرور تمامی دروس دارید و مطالب جامع و کامل را هم می دانید و تسلطتان نسبت به مباحث هم بیشتر می شود.

مطالب مرتبط  ۱۹ آذر آخرین مهلت تکمیل ظرفیت کنکور

البته که پس از خروج از آزمون های آزمایشی و پس از گرفتن پاسخ سوالات می توانید به کیفیت خلاصه نویسی خود پی ببرید و در صورتی که خلاصه شما دارای ایراداتی بود سعی در اصلاح آن ها داشته باشید و روز به روز بهبود ببخشید.

یادداشت ها در زمان جمع بندی خیلی به کارتان می آیند و باعث می شود بتوانید بارها و بارها آن ها را بخوانید و تست های بسیاری در کنار آن حل کنید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل بفرمایید:

۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

نحوه خلاصه نویسی و یادداشت برداری برای کنکورReviewed by خانم قمری on Sep 30Rating: 5.0اگر تابه حال خلاصه نویسی نداشته اید و نحوه خلاصه نویسی را بلد نبوده اید این مقاله را بخوانید تا تمام مشکلات شما برطرف شود
بازگشت به نوشته‌ها