وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم (بخش اول)

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم (بخش اول)

وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم (بخش اول)Reviewed by ابوالفضل نجف زاده on Apr 30Rating: 5.0وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنموقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم ؟؟ شاید سوال خیلی از کنکوری ها باشه ، جوابش چیه ؟

وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم ؟؟ شاید سوال خیلی از کنکوری ها باشه ، جوابش چیه ؟

همه ما میدونیم برای درس خوندن و مخصوصا کنکور مهم ترین و اصلی ترین نکته مطالعه درست هستش ، با مطالعه درسته که شما میتونید به نتیجه دلخواه برسید ، پس همیشه اصل اول برای موفقیت کنکوری ها مطالعه هتسش ولی یک سوال برای خیلی ها پیش میاد و اون اینه که وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم ؟؟ باهم راه حل هارو مرور میکنیم.

1.طراح سوال شوید

با طرح سوال وقت مطالعه باعث میشید که انگیزه و دقت کافی رو داشته باشید چون شما حس کنجکاوی خودتونو فعال کردین پس تا به نتیجه رسیدن با اشتیاق مطالعه رو انجام میدین و باعث مطالعه عمیق میشه ، چون با دقت دارین در بین متن کتاب دنبال جوابتون میگردین و گزینه های درست و غلط رو بررسی میکنید ، این کار حتی باعث میشه نقاط قوت و ضعف خودتون تو مطالعه رو یاد بگیرید و دفعه بعد به شکل بهتری مطالعه کنید برای مثال من از خودم میپرسم ارتباط عصبی چطوره و وقتی دردم میگیره چطور این اطلاعات انتقال پیدا میکنه و من درک میکنم؟ این سوال یک سوال ساده ولی درعین حال در مورد عصب شناسی نکات زیادی رو شامل میشه انم یکی از گزینه ها برای سوال وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم.

2. وقت مطالعه جدیت داشته باش

وقتی شما تصمیم به مطالعه دارید باید به سرعت مطالعه رو شروع کنید ، وقتی با تاخیر مطالعه کنید تنبلی به سراغتون میاد افکار نامربوط که باعث میشه به تخیلات برید ، پس همیشه یک زمان محدود رو انتخاب کنید مثلا من درس دینی دوم فصل 3 رو 2 ساعت مطالعه میکنم بعد تعیین درس و زمانش به سرعت مطالعه رو شرو کنید و با جدیت ادامه بدین و همه افکار دیگه رو از خودتون دور کنید این کار باعث میشه مطالعه شما عمیق تر بشه

3. کمک گرفتن از راهنما

یک روش بهتون یاد میدم ، میتونید وقت مطالعه از مداد یا خودکار و یا انگشت خودتون به عنوان راهنمای مطالعه استفاده کنید ، مزایای این روش اینه که اولا چون شما ارین در حرکت مطالعه انگشت یا مدادو حرکت میدین یک نواختی صفحه کتاب باعث خواب آلودگی شما نمیشهو همچنین مطلبو رو گم نمیکنید و وقتی نیاز به مرور قسمت قبلی بود در زمان شما هم صرفه جویی میشه پس اینم یک روش برای سوال وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم هستش.

4. مطالب مهم علامت دار شود

یکی از شایع ترین روش هایی که الان بین همه وجود داره خط کشیدن زیر مطالب مهمه ، این یکی از روش های خلاصه نویسی هم به حساب میاد تو این روش هنگام مطالعه وقتی به متن یا فرمولی رسیدین که اولا اهمیت داشت و دوما یادگیری اون برای شما سخت بود زیرش خط بکشید تا بیشتر روی یادگیریش وقت بذارید.

مطالعه 300x199 - وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم (بخش اول)5. انگیزه موثر در مطالعه

داشتن انگیزه و شوق برای مطالعه خیلی اهمیت داره خلاصه بگم بدون انگیزه و شوق هیچ کاری تموم نمیشه و ناقص می مونه و مطالعه هم یک استثنا نیست ، برای مطالعه اگه شما اشتیاق کافی داشته باشید میتونید با تمرکز بیشتری مطالعه کنید و عمیق یاد بگیرید برای این کار شما باید یک انگیزه قوی داشته باشید تا شمارو آماده کنه ، برای مثال خیلی ها توصیه میشه یک تصویر از رشته و یا دانشگاه و یا آینده شغلیشونو تو اتاقشون داشته باشن ، دیدن این آینده که آرزوی اوناست یک شوق و حرکت درش به وجود میاره و میتونه با این انگیزه مطالعه خوبی داشته باشه.

6. انتخاب دست مکان و زمان مطالعه

از اصول مطالعه میشه به مکان مناسب توجه کرد ، شما باید مکانی درست که دارای حداق شرایط باشه رو برای مطالعه انتخاب کنید ، این مکان باید ساکت و آرام ، دارای دمای مناسب ، نور مناسب ، تهویه مناسب ، دسترسی به نیاز های شما  و به دور از مواردی که تمرکزتونو بهم میزنه باشه علاوه بر مکان باید در زمان مناسبی هم مطالعه کنید ، من نمیگم در چه تایمی چون شرایط هرفر با دیگری خیلی متفاوته ، بعضی از شما ها مطالعه توی شبو ترجیح میدین و بعضیا صبح اول وقت ، زمان مطالعه رو مناسب با خودتون انتخاب کنید تا بازده مطالعه شما بالاتر بره.

7. نه گفتن برای مصلحت

ممکنه زمانی برسه که شما برای مطالعه خودتون وقت آزاد کردین ، تو همین لحظه از دوستاتون برای گردش ، بازی و یا هرکار دیگه ای با شما تماس میگیرن ، پاسخ شما چی میتونه باشه؟

اگه در این شرایط با وجود اینکه برنامه دارین برنامه رو لغو کنید ضرر زیادی میبینید چون با شکست یک بار برنامه عادت میکنید و به راحتی دفعات زیادی برنامه درسی تونو لغو میکنید ، تو این زمان بهتریو ساده ترین جواب میتونه نه باشه ، بگید بخاطر برنامه درسم نمیتونم الان بیام و بعد با قدرت به انجام برنامه درسیتون برسید.

8. افکار مثبت رو تقویت کنید

همیشه شما باید تفکر مثبت رو داشته باشید ، با تفکر مثبت میتونید با امید و انگیزه مطالعه خوبی داشته باشین و اعتماد به نفس و انرژیتون افزایش پیدا میکنه ، باید از کلماتی مثل نمیتونم ، نمیخوام و نیا محال است دوری کنید که برای شما مثل سم هستش به خودتون و تلاشتون اعتماد و ایمان داشته باشین ، همیشه بگید من میتونم مفوق بشم ، من به رشته دلخواهم میرسم ، من تواناییشو دارم قو کنکور قبول بشم ، این کلمات رو به خودتون بگید و اعتماد به نفستونو بالا ببرید وگرنه افکار منفی مثل موریانه اعتماد به نفس شمارو از بین میبره و بدون داشتن اعتماد به نفس وسط راه درسو کنار گذاشتین و بی هدف داریم وقتتون رو تلف میکنید.

قسمت اول از پاسخ به سوال وقت مطالعه چطور حواسمو جمع کنم تموم شد در مطلب بعدی ادامه این روش هارو براتون بیان میکنم.

همیشه توجه داشته باشید که در مطالعه انتخاب یک منبع درست میتونه کمک حال شما و حتی تغییر دهنده ی آینده ی شما باشه برای همین همیشه بادقت زیادی به انتخاب منابع کنکوری بپردازید و از منابع معبر استفاده کنید.

من به عنوان مشاور تحصیلی در مقاله بعد در مورد منابع معتبر کنکوری با شما حرف میزنم

 

  • تلگرام من
  • تماس با من
بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر