چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

بازگشت به نوشته‌ها

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

به جرأت می توان گفت سوال مطرح شده ، سوال عده کثیری از داوطلبان کنکور می باشد که ابتدا به پاسخ قسمت اول سوال می پردازیم. سپس به طور کامل آزمون های آزمایشی مطرح در کشور را که ۴ تا هستند از جهات مختلف با هم مقایسه می کنیم تا شما داوطلبان عزیز با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید به تصمیم نهایی برای شرکت در آزمون آزمایشی برسید . آزمون های آزمایشی قلمچی آزمون های آزمایشی گاج آزمون های آزمایشی گزینه دو و آزمون های آزمایشی سنجش بهترین انتخاب برای داوطلبان کنکور می باشد.

پاسخ به قسمت اول سوال: چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟

شرکت در آزمون های آزمایشی چندین مزیت برای شما می تواند داشته باشد :

 1. برنامه راهبردی آزمون ها، نقشه راه را برای شما مشخص می کند و بر مبنای آن شما به راحتی می توانید برنامه های کوتاه مدت خود را بچینید که این کار موجب می شود روند مطالعاتی بهتر و منسجم تری در طول کار داشته باشید.
 2. با شرکت در آزمون های آزمایشی می توانید نقاط ضعف و قوت خود را به بهترین شکل ممکن در دروس و مباحث مختلف شناسایی کنید که این کار پیشرفت شما در هر آزمون نسبت به آزمون قبل را رقم می زند و شما پیشرفت خود در برنامه های مطالعه را می توانید احساس کنید که این خود مولد انگیزه در شما نیز می تواند باشد.
 3. شرکت در آزمون های آزمایشی امکان رقابت با عده زیادی از داوطلبان در سراسر کشور را برای شما فراهم می کند که این به شما کمک می کند تا به بهترین نوع ممکن خود را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید.

پاسخ به قسمت دوم سوال: بهترین آزمون های آزمایشی کدام است؟

برای پاسخگویی به این سوال، کاری که انجام داده ایم این است که ۴ آزمون آزمایشی مطرح در کشور شامل قلمچی، گزینه دو، سنجش و گاج را از بعدهای مختلف باهم مقایسه کرده ایم تا داوطلب با مطالعه و بررسی تمامی بعدها در پایان این مقاله بتواند قادر باشد با اطمینان خاطر، جامعترین آزمون آزمایشی را انتخاب کند. آزمونی که میتواند اساسی ترین نقش را در نوع خود، جهت آماده سازی داوطلب برای آزمون سراسری یا همان فینال داشته باشد.

a2 300x122 - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

 

ابعاد مختلفی که جهت مقایسه آزمون های آزمایشی مورد بررسی قرار می گیرد، شامل:

 1. بررسی سطح سوالات
 2. جامعه آماری
 3. برنامه هر آزمون
 4. بررسی کارنامه هر آزمون
 5. نکات مثبت و منفی هر آزمونa4 300x195 - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

 1. بررسی سطح سوالات آزمون های آزمایشی :

آزمون های قلمچی :

قطعا یک داوطلب کنکوری برای موفقیت در کنکور باید تمامی تمرکز خود را صرف اصل مطلب کند و حتی الامکان از حاشیه ها دوری کند. بنابراین هم سو بودن یا نبودن سوالات آزمون های آزمایشی با کنکور می تواند برای داوطلب بسیار اهمیت داشته باشد.

سوالات آزمون های آزمایشی قلمچی هرساله به سمت و سویی می رود که بیشتر دارای ایده های جدید باشد تا بتواند داوطلب را از تمامی جهات مورد سنجش قرار دهد, به همین دلیل سوالات با کیفیتی از این موسسه داریم. اما همچنان سوالات این آزمون، آن طور که باید در سطح کنکورهای سراسری مطرح نمی شود و سوالات سخت تری نسبت به کنکور در این آزمون می بینیم.

این موضوع را این چنین می توان توجیه کرد که با بررسی سوالات سختتر، راحت تر می توان با سوالات کنکور روبرو شد, که این موضوع می تواند در بعضی داوطلبان نتیجه عکس داشته باشد. پس می توان به این نتیجه رسید با شرکت در این آزمون نباید انتظار سوالات راحتی داشته باشید.و از طرفی در هر آزمون چندین درس دشوارتر از سایرین هستند که این برای داوطلبی که می خواهد نقاط ضعف خود را شناسایی کند، یک امتیاز محسوب می شود.

اما بالعکس برای داوطلبانی که سختی سوالات آن ها را بی انگیزه و بی اعتماد به نفس می کند، می تواند یک عیب محسوب شود.

a8 300x300 - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

آزمون گزینه دو :

این آزمون با این شعار تطابق سوالات آزمون ها با سوالات کنکور های سراسری فعالیت خود را شروع کرد و با همین شعار وارد رقابت با سایر موسسات شد و انصافا تا حد بسیار زیادی توانسته به شعار خود پایبند بماند. و هر ساله با طرح کنکورهایی با رویکرد جدید این شباهت نیز ادامه پیدا کرده است.

بنابراین هم در دروس عمومی هم در دروس اختصاصی همیشه سعی بر این بوده تا طرح سوالات همسوی بسیار نزدیکی با کنکور داشته باشد. بنابراین اینطور می توان نتیجه گرفت با شرکت در این آزمون می توانید شاهد سوالات با کیفیت و استانداردی باشید.

a12 300x220 - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

آزمون های سنجش :

با شنیدن نام آزمون های آزمایشی سنجش، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که سوالات این آزمون به وسیله طراحان کنکور سراسری طرح می شود اما این چنین نیست و سیستم آزمون آزمایشی سنجش، تابع تعاونی سازمان سنجش می باشد.

مطالب مرتبط  پایان مهلت انتخاب رشته کنکور

پس این ذهنیت که با بررسی آزمون های آزمایشی سنجش به راحتی می توانیم از پس کنکور برآییم، کاملا اشتباه است. در این آزمون شاهد سوالاتی با سطح متوسط هستیم و سطح سوالات به گونه ای نیست که ارزش ریسک داشته باشد و در طول سال شرکت کنید.

سنجش - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

آزمون های گاج :

در مورد آزمون های آزمایشی گاج، تصور بر این است که به علت نوپابودن سوالات این آزمون نمی تواند کیفیت چندانی داشته باشد, اما باید گفت این تصور کاملا اشتباه است و در آزمون های آزمایشی گاج، بهترین سوالات ممکن را شاهد هستید از لحاظ کیفیت و استاندارد بودن.

بنابراین می توان نتیجه گرفت ایده آل بودن سوالات این آزمون موجب شده سطح آن بسیار نزدیک به سطح سوالات کنکور سراسری باشد که این خود می تواند نقطه مثبت قوی برای انتخاب این آزمون باشد.

a13 300x130 - چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

 1. جامعه آماری هر آزمون آزمایشی :

قلمچی :

به دلیل قدمت این موسسه، این آزمون از بین آزمون های آزمایشی مختلف بیشترین جامعه آماری را دارد که به شما امکان می دهد خود را در میان رقبای بیشتری بسنجید چه ضعیف و چه قوی. اما دقت داشته باشید جامعه آماری بالا به تنهایی نمی تواند دلیل شما برای انتخاب یک آزمون آزمایشی خوب باشد.

گزینه ۲ :

هرچند ویژگی های بارز آزمون های این موسسه موجب شد تا جامعه آماری آن رو به افزایش باشد. اما همچنان جامعه آماری آزمون های این موسسه در مقابل قلمچی کمتر است و قلمچی کماکان بیشتر جامعه آماری را از آن خود کرده است.

برای رفع این مشکل، گزینه دو مقایسه درصدهای خام هر داوطلب در جامعه آماری کنکور سال قبل را به آزمون های خود اضافه کرده است
و رتبه و دانشگاه هایی که سایر افراد سال قبل با درصدهای این داوطلب کسب کرده اند را می توان مشاهده کرد.

سنجش:

آزمون های آزمایشی سنجش در ۱۰ مرحله برگزار می شود که مجموع ۶ آزمون مرحله ای و ۴ آزمون جامع در انتهای سال است. جامعه آماری آزمون های مرحله ای چندان جالب و چشمگیر نیست.

آزمون های جامع سنجش با بیشترین تعداد شرکت کننده هر ساله برگزار می شود, چون حتی بچه هایی که در طول سال در سایر آزمون های آزمایشی شرکت کرده اند، اما آزمون های جامع سنجش هم به دلیل جامعه آماری بالا و عالی از دست نمی دهند.

کسب رتبه در آزمون های جامع سنجش با اختلاف بسیار کم می تواند به کسب رتبه در آزمون سراسری نزدیک باشد. بنابراین شرکت در آزمون های جامع سنجش حتما توسط مشاورین توصیه می شود.

گاج :

موسسه گاج به دلیل نوپا بودن در زمینه آزمون های آزمایشی، جامعه آماری خوبی ندارد و می توان گفت جزو پایین ترین موسسات از نظر داشتن مخاطب برای آزمون های آزمایشی است و همین مسئله موجب شده داوطلبانی که تمایل دارند در یک جامعه آماری خوب و چشمگیر خود را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند، تمایل چندانی برای شرکت در این آزمون نشان ندهند.

 1. برنامه هر آزمون آزمایشی :

قلمچی :

آزمون های آزمایشی قلمچی در۲۰ مرحله برگزار می شود که شامل ۱۷ آزمون مرحله ای و ۳ آزمون جامع مطابق با سرفصل های کنکور سراسری می باشد. آزمون های قلمچی در فاصله دو هفته ای در روزهای جمعه به صورت هماهنگ در کشور برگزار می شود. این فاصله جنبه آموزشی و یادگیری در روند مطالعاتی داوطلب را افزایش می دهد که از ویژگی های مثبت برنامه این آزمون است.

معیار بسیاری از داوطلبان برای شرکت در این آزمون برنامه راهبردی آن است این آزمون به دلیل فاصله دو هفته ای بیشتر مورد توجه داوطلبان قرار گرفته است و حتی داوطلبان شرکت کننده در سایر آزمون های آزمایشی به مثبت بودن این قضیه تاکید دارند. از دیگر ویژگی های برنامه این آزمون می توان به وجود برنامه زوج درس و پنجره بازه ها در برنامه های راهبردی اشاره کرد که امکان بیشترین مرور را به داوطلب می دهد.

و همچنین وجود ایستگاه های جبرانی، فرصت جبران را برای داوطلبانی که به هر دلیل از برنامه عقب افتاده اند فراهم می کند. هرچند هر برنامه ای می تواند نقص هایی داشته باشد اما برنامه قلمچی از بین برنامه آزمون های مختلف کمترین نقص را شامل می شود. قلمچی علاوه بر آزمون های مرحله ای دو هفته یکبار، آزمون جامع هماهنگ و مطابق با بودجه بندی کنکور را برگزار می کند.

گزینه دو :

آزمون های آزمایشی گزینه دو در ۱۴ مرحله برگزار می شود که شامل ۱۱ آزمون مرحله ای و۳ آزمون جامع مطابق با سرفصل های کنکور سراسری است. فاصله زمانی بین آزمون ها در گزینه دو، سه هفته یکبار است.

مطالب مرتبط  تکمیل ظرفیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد به زودی اعلام می‌شود

برنامه آزمون های گزینه دو همانند سایر موسسات به گونه ای طراحی شده است که به داوطلبان این امکان را می دهد که کل دروس را در کنکور مطالعه و مرور کند و این جزو واجبات برای هر برنامه است و به عنوان نقطه مثبت تلقی نمی شود. طبق برنامه گزینه دو، داوطلب دروس را ۴ تا ۶ بار مطالعه می کند.

به طور کلی در برنامه آزمون های گزینه دو دروس پایه آنطور که باید نسبت به دروس پیش مورد توجه قرار نگرفته اند, دلیلش این است که هرساله درس های پایه را در تابستان با آزمون های خود پیش می برد و به همین دلیل در طول سال تمرکز خود را به دروس سال چهارم معطوف می کند.

سنجش:

آزمون های آزمایشی سنجش در ۱۰ مرحله برگزار می شود که شامل ۶ آزمون مرحله ی و ۴ آمون جامع مطابق با سرفصل های کنکور سراسری است.

این آزمون بر خلاف آزمون های آزمایشی سایر موسسات در فواصل زمانی منظم برگزار نمی شود, به همین دلیل داوطلبانی که در طول سال تحصیلی می خواهند با برنامه منظم مطالعه داشته باشند، بهتر است این آزمون را انتخاب نکنند. برنامه این آزمون برای داوطلبان فارغ التحصیلی که قدرت برنامه ریزی شخصی بالایی دارند به نسبت می تواند بهتر باشد.

گاج :

آزمون های آزمایشی گاج در ۱۹ مرحله برگزار می شود که شامل ۱۶ آمون مرحله ای و۳ آمون جامع مطابق با سرفصل های کنکور سراسری است. وجه شباهت آزمون های قلمچی و گاج فواصل دو هفته ای برنامه های آنهاست. آزمون های گاج مانند قلمچی نیز روز جمعه برگزار می شود. از نظر میزان دوره مباحث مختلف و داشتن انعطاف پذیری برای داوطلبانی که بنا به هر دلیلی از بودجه بندی یکی دو آزمون عقب می افتند، برنامه آزمون ها نمی تواند مفید باشدچون موارد گفته شده نقص برنامه محسوب می شود. به بیانی دیگر استراتژی درستی بر برنامه آزمون های گاج حاکم نیست.

 1. بررسی کارنامه های آزمون های آزمایشی مختلف :

قلمچی :

کارنامه آزمون های قلمچی بعد از ظهر همان آزمون روی سایت موسسه قرار می گیرد. نمودار پیشرفت تحصیلی، تعادل مطالعاتی، تراز، درصد خام برای هریک از دروس را در کارنامه قلمچی بر روی سایت می توان مشاهده نمود.
تراز های موجود در کارنامه های قلمچی به دلیل بالا بودن جامعه آماری این آزمون ها قابل اعتمادتر است.

این ویژگی این امکان را به داوطلب می دهد تا با بررسی کارنامه و پاسخ تشریحی هر درس نقاط ضعف و قوت خود را به درستی شناسایی کند.

گزینه دو :

بعد از اتمام آزمون در همان روز، مجموعه ای از کارنامه های متفاوت در اختیار داوطلبان شرکت کننده در این آزمون قرار می گیرد. این کارنامه ها به داوطلب در ارزیابی هرچه بیشتر روند پیشرفت مطالعاتی کمک می کند.
کارنامه گزینه دو که در اختیار داوطلب قرار می گیرد به شرح زیر است:

 1. کارنامه اصلی: در این کارنامه وضعیت درصدهای خام داوطلب در درس های مختلف مشاهده می شود. و داوطلب می تواند تراز و درصدهای خام را نسبت به میانگین کل و همچنین داوطلبان برتر مقایسه کند.
 2. کارنامه زیر درس: در این کارنامه داوطلب نسبت به سطح علمی خود در بخش های مختلف فصل از یک درس اطلاعات کامل به دست می آورد. به عنوان مثال در درس ادبیات تست های قرابت را بهتر از تست های آرایه پاسخ داده است.
 3. کارنامه تخمین رتبه: به بیان ساده تر، در این کارنامه به داوطلب گفته می شود این درصدها در کنکور سال قبل چه نتیجه ای کسب کرده است.
 4. کارنامه تعیین سطح تحصیلی
 5. کارنامه تحلیل آزمون
 6. کارنامه روند تحصیلی
 7. کارنامه مشاورهای آموزشی

 8. کارنامه رشته های قبولی

سنجش :

شاید بتوان گفت تنها موسسه ای که در روز برگزاری آزمون، کارنامه ای برای داوطلبانش صادر نمی کند،آزمون های سنجش می باشد. خدمات پس از آزمون این مجموعه بسیار ضعیف است.

گاج :

بی شک یکی از مهم ترین بخش های برگزاری یک آزمون آزمایشی تحلیلی است که بعد از آزمون داوطلب باید از وضعیت درسی خود داشته باشد. این موسسه مقدمات لازم برای ارزیابی اصولی داوطلب را با ارائه کارنامه های مختلف فراهم کرده است:

 1. کارنامه شخصی: این کارنامه مخصوص داوطلب است و شامل نمره خام درس، نمره میانگین کل داوطلبان، نمره میانگین نفرات برتر، نمره تراز هر درس، در مدرسه و شهر و سهمیه و استان و کشور، تعداد شرکت کنندگان در شهر، نمودار وضعیت داوطلب نسبت به وضعیت مطلوب در هر درس، رتبه داوطلب نمره کل، نمره و رتبه در زیرگروه ها.
 2. کارنامه جمع بندی: این کارنامه هر نیم سال یکبار در اختیار داوطلب قرار می گیرد و شامل اطلاعات نمودار پیشرفت، میانگین نمره تراز هر درس، نمایش فاصله داوطلب برای رسیدن به رشد دلخواه، نمودار پیشرفت کلی دروس اختصاصی داوطلب، نمایش اشکالات در مباحث، نمایش تاخیرها.

  ۵. نکات مثبت و منفی آزمون های آزمایشی مختلف :

قلمچی

نکات مثبت :

 1. برگزاری آزمون های قلمچی به صورت دو هفته یکبار به داوطلب کمک می کند تا تمرین مستمر داشته باشد و از شرایط آزمون دور نشود.
 2. برنامه بلند مدت منسجم و منظم خوبی دارد که در طول سال کنکور داوطلب را از هر برنامه دیگری بی نیاز می کند.
 3. جامعه آماری بالای این آزمون موجب شده تعداد زیادی از داوطلبان به سمت کانون کشیده شوند چون امکان ارزیابی بهتر و دقیق تر نسبت به سایر دانش آموزان را فراهم می کند.
 4. هر ساله تعداد کثیری از رتبه های تک رقمی و نفرات برتر کسانی بوده اند که در آزمون های قلمچی شرکت کرده اند این نکته مثبت بسیار اهمیت دارد.
 5. فاصله دو هفته ای آزمون ها موجب می شود داوطلب از جو رقابتی کنکور و درس خواندن خارج نشود.

  نکات منفی :

 6. تحمیل هزینه های مازاد به دانش آموزان برای خرید مواردی مثل کتاب و دی وی دی های که کیفیت بالایی ندارند.
 7. هزینه آزمون های کانون رقم بالایی است که موجب نارضایتی بسیاری از داوطلبان است.
 8. ضریب سختی آزمون های کانون بالاست و این خود عامل ناامیدی و بی انگیزگی داوطلبان است.
مطالب مرتبط  مهارت تست زنی در کنکور و آزمون های آزمایشی

گزینه دو :

نکات مثبت :

 1. همسو بودن سوالات با کنکور سراسری و دارای ایده های نوین در راستای طراحی کنکورهای سراسری اخیر، از ویژگی های بارز آزمون های آزمایشی گزینه دو می باشد که موجب شده بیشترین تطابق را با کنکور سراسری داشته باشد.
 2. ارائه ۸ کارنامه مختلف که موجب می شود که داوطلب دید وسیعی در همه زمینه های دروس نسبت به خود داشته باشد و با تصمیم گیری درست جهت کسب موفقیت بیشتر حرکت کند.
 3. تحمیل نکردن هزینه های مازاد برای خدمات بلااستفاده از مزیت های مهم این آزمون به حساب می آید.

نکات منفی :

 1. عدم توجه به دروس پایه در سال تحصیلی : به علت اینکه در تابستان توجه ویژه ای به دروس سال دوم و سوم می شود بنابراین با شروع سال تحصیلی تمرکز خود را بر سال چهارم معطوف می کند که این جزو نکات منفی است.
 2. عدم انعطاف پذیری برنامه های این آزمون : طوری که داوطلبی از یکی دو برنامه عقب بیفتد به سختی می تواند فرصت جبران پیدا کند.
 3. جامعه آماری چندان زیادی نسبت به قلمچی که علت آن می تواند به قدمت موسسه نیز برگردد اما همین مورد نیز موجب کمتر شدن طرفداران این آزمون شود. هرچند ملاک های مهم تری نسبت به جامعه آماری برای انتخاب یک آزمون می تواند وجود داشته باشد.

سنجش :

نکات مثبت :

 1. بالا بودن جامعه آماری این آزمون در ۴ آزمون جامع پایانی است طوری که تقریبا هم سطح کنکور سراسری است.
 2. هزینه های این آزمون مقرون به صرفه می باشد و در مقایسه با هزینه آزمون های آزمایشی سایر موسسات هزینه پایینی است.

نکات منفی :

 1. نداشتن برنامه ریزی درست و اصولی: چون برنامه های آزمون های سنجش اصولا کاربردی نیست و با برنامه مدارس هماهنگی ندارد.
 2. نداشتن نظم در زمان برگزاری آزمون ها (آزمون ها نامنظم در فواصل ۲ تا ۵ هفته برگزار می شود.)
 3. عدم ارائه خدمات پس از آزمون برای ارزیابی هرچه بهتر داوطلب برای ادامه مسیر مطالعاتی خود.

گاج :

نکات مثبت :

 1. طرح سوالاتی با ایده های نوین و هم سطح و هم سو با کنکور سراسری
 2. هزینه های مناسب برای شرکت در آزمون که برای اغلب خانواده ها مقرون به صرفه می باشد.

نکات منفی :

 1. نداشتن یک برنامه ریزی با استراتژی قوی و اصولی نسبت به سایر موسسات از جمله نکات منفی این آزمون است که از طرفداران این آزمون کم کرده است.
 2. دانش پایین ترین جامعه آماری بین موسسات مختلف. چون سنجیده شدن وارزیابی خود در یک جامعه آماری بالا روحیه رقابتی و انگیزه تلاش را در داوطلب تقویت می کند .

نویسنده: مریم فرزی مشاور تحصیلی

جهت دریاف مشاوره و راهنمایی های بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید :

۰۲۱۶۶۵۶۶۶۲۳
۰۹۱۲۰۵۶۰۲۵۶

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟Reviewed by مریم فرزی on Sep 16Rating: 5.0چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟ بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟ به جرأت می توان گفت سوال مطرح شده ، سوال عده کثیری از داوطلبان کنکور می باشد که ابتدا به پاسخ قسمت اول سوال می پردازیم. سپس به طور کامل آزمون های آزمایشی مطرح در کشور را که ۴ تا هستند از جهات مختلف با هم مقایسه می کنیم تا شما داوطلبان عزیز با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید به تصمیم نهایی برای شرکت در آزمون آزمایشی برسید .
بازگشت به نوشته‌ها