کنکور سراسری 98 چگونه خواهد شد ؟ _ کنکور سراسری 98 و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

بازگشت به نوشته‌ها

کنکور سراسری 98 چگونه خواهد شد ؟ _ کنکور سراسری 98 و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

 • کنکور سراسری ۹۸ و هر آنچه که درباره آن باید بدانید؟!

 • کنکور سراسری ۹۸ چگونه برگزار می شود؟
 • ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۸ برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید چگونه خواهد بود؟
 • نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۸ چگونه است؟
 • تاثیر قطعی و مثبت سوابق تحصیلی یعنی چی؟
 • در چه صورت معدل تاثیر مثبت دارد و در چه صورت تاثیر منفی؟
 • چه کسانی شامل اعمال سوابق تحصیلی نمی شوند؟
 • فارغ التحصیل نظام قدیم هستم، آیا میتونم در کنکور سراسری ۹۸ نظام جدید شرکت کنم؟
 • آیا در کنکور سراسری ۹۹ کنکوری برای داوطلبان نظام قدیم برگزار خواهد شد؟

کنکوری - کنکور سراسری 98 چگونه خواهد شد ؟ _ کنکور سراسری 98 و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

دوستان، مریم فرزی هستم، مشاور و برنامه ریز تحصیلی، پیرامون سوالاتی که در ارتباط با کنکور سراسری ۹۸ مطرح هست، اطلاعاتی رو در اختیارتون میذارم.

 • سوال اول اینکه کنکور سراسری ۹۸ چطوری برگزار میشه؟ یا به عبارتی نحوه برگزاری کنکور سراسری ۹۸ به چه شکل؟

  که در این مورد بر اساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ ۲۶ ام شهریورماه باید بگیم در کنکور سراسری ۹۸ ما دو آزمون یعنی دو مجموعه سوال داریم, یکی برای دانش آموزان نظام قدیم و دیگری برای داوطلبان نظام جدید.

  اما باید به این نکته دقت داشته باشیم که مباحث مشترک هر دو نظام آموزشی یعنی قدیم و جدید، سوالات یکسانی مطرح میشه یعنی اینکه ما یک دفترچه مشترک بین داوطلبان هردو نظام خواهیم داشت برای مباحث مشترکشون.

 • سوال بعدی که پیرامون همین کنکور سراسری ۹۸ مطرح شد و بسیار هم حاشیه ساز بود، اینکه ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۸ برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید چطوری میشه؟

که در ارتباط با این سوال شایعه هایی هم شکل گرفت. مثلا اینکه در کنکور سراسری ۹۸ ظرفیت پذیرش داوطلبان نظام قدیم %۳۰ و ظرفیت پذیرش داوطلبان نظام جدید %۷۰ خواهد بود.

اما شورای سنجش و پذیرش دانشجو چیزی که اعلام کرد، خلاف این شایعات بود.ئگفته شد که در کنکور سراسری ۹۸ گزینش به صورت رقابتی هست. منظور از رقابتی یعنی اینکه نمرات هردو نظام تبدیل به تراز شده و افراد شرکت کننده در کنکور نظام قدیم و نظام جدید بر اساس همین تراز یعنی نمره کل نهایی کسب شده با هم مقایسه میشن و بر همین اساس رتبه ای دریافت می کنن و سپس وارد انتخاب رشته میشن و برای هیچ کدام از دو نظام ظرفیت مجزایی در نظر گرفته نشده.

 • یکی از مهم ترین سوالات مطرح شده اینکه نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۸ چگونه است؟

طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو تاثیر معدل یا همون سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۸ حداکثر ۳۰ درصد که ۲۰ درصد اون با تاثیر قطعی و ۱۰ درصد دیگه با تاثیر مثبت اعمال میشه. که از این ۳۰ درصد –> 25 درصد مربوط به معدل دیپلم یا سال سوم داوطلب و ۵ درصد هم مربوط به دروسی از پیش دانشگاهی که به صورت نهایی امتحاناتشون برگزار شده.

مطالب مرتبط  آخرین زمان انتخاب رشته تا فردا

البته این ۵ درصد تاثیر پیش دانشگاهی، مربوط به داوطلبانی هست که مدرک دوره پیش دانشگاهیشون از سال تحصیلی ۹۰-۹۱ به بعد گرفتن در غیر اینصورت ۳۰ درصد مربوط به معدل نهایی سال سوم میشود.

تاثیر سوابق تحصیلی1 300x300 - کنکور سراسری 98 چگونه خواهد شد ؟ _ کنکور سراسری 98 و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

 • حال سوالی که اینجا مطرح هست اینکه تاثیر قطعی معدل یعنی چی؟ تاثیر مثبت یعنی چی؟

باید بگیم که سازمان سنجش برای اینکه بتونه داوطلب رو رتبه بندی کنه تا وارد انتخاب رشته بشه قبلش باید یه ترازی برای داوطلب تعریف کنه که برای این کار مجموع درصدهای ۴ درس اختصاصی و ۴ درس عمومی برای هر کدومشون طبق محاسبات خاصی ترازی محاسبه میشه که از ترازهای کسب شده میانگین گرفته میشه و یه تراز یا نمره کل نهایی به داوطلب داده میشه که همونطور که قبلا گفتیم براساس این تراز داوطلب رتبه بندی میشه.

اما حال باید بدونیم این تاثیر معدل چه نقشی داره؟ اما اول اینکه باید بدونیم برای محاسبه تراز کل ما این رابطه رو داریم:

تراز معدل دبیرستان (یا همون معدل نهایی) + تراز کنکور سراسری = تراز کل

که در این رابطه درصد کنکور داوطلب %۷۰ سهم تراز کل رو تشکیل میده و معدل دبیرستان سهم %۳۰ درصدی رو از تراز کل داره که ۲۰ درصدش قطعی و ۱۰ درصدش مثبت که این مثبت مشخص نیست.

برای مثال داوطلبی در کنکور برای درس شیمی درصد ۸۰ رو کسب کرده این تبدیل به تراز میشه. همین داوطلب در امتحانات نهایی (سوم و پیش دانشگاهی برای نظام قدیم ها ) و (برای نظام جدیدها پایه دوازدهم) نمره درس شیمی اش شده ۱۹ که این هم تبدیل به تراز میشه.

حالا %۷۰ تراز درصد کسب شده در کنکور حساب میشه یه عددی به دست میاد و ۲۰ درصد تراز نمره دبیرستان هم حساب میشه یه عدد به دست میاد. در انتها تکلیف اون ۱۰ درصد باقی مونده به این صورت لحاظ میشه که میگم خدمتتون.

مطالب مرتبط  ریاضی بدون فرمول در موسسه حرف آخر

در قالب همین توضیحات به جواب این سوال “در چه صورت معدل تاثیر مثبت دارد و در چه صورت تاثیر منفی؟” می رسید.

 • اگر تراز سوابق تحصیلی با تراز کسب شده در آزمون سراسری برابر باشد، میشه بی تاثیر
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب شده در آزمون سراسری کمتر باشد، این ۱۰ درصد به تراز کسب شده در کنکور سراسری داده می شود و می شود تاثیر منفی
 • اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب شده در آزمون سراسری بیشتر باشد، این ۱۰ درصد به تراز سوابق تحصیلی هم داده می شود و می شود تاثیر مثبت.

در کل اگر بخواهیم به یه دسته بندی برسیم، میگیم تراز نهایی برای هر درس به این صورت به وجود میاد مجموعا  از تراز کنکور،  از نمره درس و برای  باقی مانده به تراز نمره نهایی نگاه می کنند.

اگر بیشتر بود به تراز نمره نهایی داده میشه و اگر کمتر بود به تراز کنکور سراسری داده میشه. این در کل مفهوم تاثیر قطعی و مثبت معدل بود که شرح دادیم.

اما باید به یه نکته دقت داشته باشید که برای دانش آموزان نظام قدیم که مدرک دوره پیش دانشگاهیشون رو از سال تحصیلی ۹۰-۹۱ به بعد گرفته اند، علاوه بر دروس سال سومشون که به صورت نهایی برگزار شده دروسی از سال چهارمشون هم به صورت نهایی برگزار شده، پس این تاثیر قطعی ۲۰ درصد و تاثیر مثبت ۱۰ درصد بین سال سوم و سال چهارم تقسیم میشه که طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، ۲۰ درصد تاثر قطعی ۶۷/۱۶ درصدش برای دیپلم اعمال میشه و ۳۳/۳ درصدش برای سال چهارم. و اون ۱۰ درصد باقی مانده اگر مثبت بود بازم تقسیم میشه ۳۳/۸ درصد برای دیپلم و ۶۷/۱ درصد سهم سال چهارم.

 • سوال بعدی این که چه کسانی شامل اعمال سوابق تحصیلی نمی شوند؟

۱_ آن دسته از داوطلبانی که قبل از سال ۸۴ دیپلم گرفته اند مشمول اعمال سوابق تحصیلی نمی شوند و در صورت شرکت در کنکور سراسری فقط بر اساس تراز به دست آمده از درصد کنکورشون رتبه بندی میشن.

مطالب مرتبط  نکات مهم و تاثیر گذار برای درس عربی کنکور

۲_ دانش آموزان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش در صورتی مجاز به شرکت در کنکور شاخه نظری میشن که مدرک کاردانی داشته باشن یا اینکه پیش دانشگاهی  یکی از شاخه های نظری رو بگیرن که در این صورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نمیشوند, اما در صورتی که تمایل داشته باشند سوابق تحصیلی برای آنها اعمال شود، بایستی در امتحانات نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوطه شرکت کنند, در غیر اینصورت نمره آزمون سراسری ملاک عمل می شود.

 • اما سوال دیگه ای که مطرح هست اینه که من فارغ التحصیل نظام قدیم هستم. آیا می تونم در کنکور سراسری ۹۸ نظام جدید شرکت کنم؟

طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با توجه به اینکه فارغ التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید آموزشی هستید، لزوما باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی که در آن فارغ التحصیل شده اید شرکت کنید.

 • و اما آخرین سوال که مطرح هست اینه که آیا در کنکور سراسری سال ۹۹، کنکوری برای داوطلبان نظام قدیم برگزار خواهد شد؟

در جواب به این سوال باید بگیم خیر. در کنکور سراسری ۹۹ ما فقط یه مجموعه سوال یا یک آزمون داریم بر اساس نظام آموزشی نظام جدید. و آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که تمایل به شرکت در کنکور سراسری ۹۹ دارند، باید بر اساس منابع نظام جدید مطالعه کنند.

برای دریافت پاسخ سوالات مشاوره ای خود از طریق شماره های زیر می توانید با من در ارتباط باشید:

۰۲۱۶۶۵۶۶۶۲۳
۰۹۱۲۰۵۶۰۲۵۶

کنکور سراسری 98 چگونه خواهد شد ؟ _ کنکور سراسری 98 و هر آنچه که درباره آن باید بدانیدReviewed by مریم فرزی on Oct 2Rating: 5.0کنکور سراسری ۹۸ چگونه برگزار می شود؟ ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۸ برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید چگونه خواهد بود؟ نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۸ چگونه است؟ تاثیر قطعی و مثبت سوابق تحصیلی یعنی چی؟ در چه صورت معدل تاثیر مثبت دارد و در چه صورت تاثیر منفی؟ چه کسانی شامل اعمال سوابق تحصیلی نمی شوند؟ فارغ التحصیل نظام قدیم هستم، آیا میتونم در کنکور سراسری ۹۸ نظام جدید شرکت کنم؟ آیا در کنکور سراسری ۹۹ کنکوری برای داوطلبان نظام قدیم برگزار خواهد شد؟
بازگشت به نوشته‌ها